GDD 2015. Miejskie interakcje

Gdynia | JULIA CIESZKO

6 czerwca 2015 | Design | Wydarzenia |

Miasto, przestrzeń publiczna, technologie, portowe tradycje – 3 lipca, pod hasłem „Sieci”, startuje ósma edycja Gdynia Design Days. Tegoroczny festiwal, oprócz letniej dawki energii i dobrej, kreatywnej zabawy, podpowiada, jak znaleźć długofalowe rozwiązania dla przestrzeni miejskiej oraz lokalnych społeczności.

Gdynia Design Days to jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z projektowaniem w Polsce – wystawy, warsztaty, spotkania, co roku przyciągają wielbicieli designu oraz profesjonalistów z branży. Kluczową rolę odgrywa jak zawsze miasto – zarówno jego forma, jak i wymiar społeczny. Festiwal konsekwentnie przypomina o wpływie dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej na codzienne życie jej użytkowników. Wokół hasła przewodniego odbywa się merytoryczna dyskusja z mieszkańcami i specjalistami, której efekt znajdziemy w pracach projektantów i kuratorów. Tegoroczna Gdynia Design Days ma pokazać znaczenie relacji w społecznościach, w których uczestniczymy – jak kształtuje się zrozumienie we wspólnym bloku, na podwórku, czy też ulicy. Organizatorzy chcą promować dobre, kompleksowe rozwiązania projektowe, które mogą przyczynić się do uporządkowania otaczającego nas krajobrazu – teraz także w sferze wirtualnej. W tym roku, nad merytoryczną częścią programu pracowali m.in.: grupa Razy 2, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Marian Misiak, Ewa Solarz, Atelier Starzak-Strębicki oraz Ewa Janczukowicz-Cichosz.

Prototypy rządzą
„Sieci” – główna wystawa festiwalu będzie prezentacją prototypów inspirowanych miejską aktywnością. Kuratorzy – grupa Razy 2 – zebrali pomysły siedmiu młodych projektantów z Polski i zagranicy, którzy pokażą swoją interpretację tegorocznego hasła przewodniego. – Poprzez prototypowanie szukamy rozwiązań, które pomogą poprawić, wzmocnić, a niekiedy odbudują sieci relacji i współdziałania mieszkańców. Część rozwiązań jest uniwersalna i z powodzeniem mogłaby zostać wdrożona w innych polskich miastach. Niektóre z prezentowanych obiektów mogą stać się częścią miejskiego wyposażenia, inne natomiast zakładają działanie systemowe i współpracę miasta z mieszkańcami – tłumaczą Jacek i Paulina Ryń, kuratorzy wystawy. Wszystkie obiekty projektowane są z myślą o różnorodnych odbiorcach. – Projekt „Nano-handel” przygotowany przez grupę projektową Razy2 ma na celu wprowadzenie rękodzieła i małego handlu do Śródmieścia Gdyni. Pomóc w tym ma lekkie, mobilne stoisko dostosowane do potrzeb kupców oraz prosty system wypożyczania stoisk. Studio Robot proponuje mebel miejski „Światło i wiatr”, który wykorzystuje naturalne otoczenie i warunki pogodowe w Gdyni. Obiekt o ażurowej, lekkiej konstrukcji, wykonany z naturalnych materiałów, emanuje delikatnym światłem wytworzonym dzięki energii wiatru. Mebel świetnie sprawdza się zarówno w przestrzeni parków, jak i na plaży, a przy okazji tworzy sieć pozytywnych emocji. Studio NOMAD Things zaproponowało wyjątkowy „Radio węzeł – Cała Polska słucha Gdyni”, czyli narzędzie, dzięki któremu można słuchać w czasie rzeczywistym dźwięków z wybranych miejsc w Gdyni. Teraz szum morza dotrze w każde miejsce na świecie – mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz, kierownik Centrum Design Gdynia.

Jak co roku miejscem spotkań wszystkich uczestników festiwalu będzie Terminal Designu, który ponownie stanie na placu Kaszubskim oraz – co jest nowością – również przed Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia. W ciągu dnia, odbywać się będą tutaj otwarte warsztaty projektowe, w których każdy bez względu na wiek będzie mógł wziąć czynny udział – wieczorami, czeka na nas dobra muzyka, film i wspólne rozmowy. Za projekt Terminalu Designu odpowiadają None Grupa i Interurban, a punktem wyjścia w tworzonej koncepcji było stworzenie formy otwierającej się na otoczenie. – Rola budynków jest istotnym elementem budowania placów i przestrzeni miejskich, a funkcje znajdujące się na poziomie parteru są istotnym generatorem zdarzeń – najbardziej dostępnym miejscem spotkań – mówi Łukasz Piankowski z grupy Interurban. – Mają za zadanie przyciągnąć mieszkańców do korzystania z walorów przestrzeni miejskiej, jaką w naszym przypadku stał się plac Kaszubski – dodaje.

Rozmawiajmy o mieście
Do ciekawej dyskusja na temat współdziałania mieszkańców zaprasza nas Atelier Starzak-Strębicki – kuratorzy wystawy „Dom.Osiedle.Mieszkanie”. Odsuwając na bok tematy estetyki, twórcy zastawiają się nad tym, co tak naprawdę świadczy o jakości przestrzeni wspólnej na osiedlu mieszkaniowym, co decyduje o chęci tworzeniu wzajemnych relacji, jak konkretne rozwiązania projektowe i funkcjonalności przyczyniają się do tego, że my ich mieszkańcy chcemy ze sobą rozmawiać i wspólnie działać. Co jednak ważne, wystawa jest efektem badań i analizy zarówno architektów, jak i socjologów, którzy porównując dla nas PRL-owskie blokowiska z wielkiej płyty oraz współczesne osiedla deweloperskie przedstawią ciekawą opowieść na temat ich mieszkańców.

Prawdziwymi specjalistami od ulicznych interakcji jest stowarzyszenie Inicjatywa Miasto, które na GDD również przygotuje wspólne przedsięwzięcie z mieszkańcami. Zgodnie z zasadą, że miejsce tworzą ludzie, zespół projektowy: Agnieszka Jurecka, Piotr Czyż, Mateusz Sylwestrzak zaproponuje nowe rozwiązania dla trzech gdyńskich placów, które już na stałe zagoszczą w sąsiedztwie. W ramach wydarzenia Projekt Spacer planowane jest przekształcenie istniejących, zdewastowanych elementów zagospodarowania terenu, tak by stały się przyjazne, zachęcały do przejścia pieszo lub przejazdu na rowerze. – Stosując metodę miejskiego recyklingu projektujemy nowe formy, które sprawią, że wada przestrzeni stanie się zaletą. Po zrobieniu wywiadów i wielu luźnych rozmowach z mieszkańcami, podpatrując to, jak funkcjonują w tym krajobrazie, zaproponowaliśmy wspólną pracę nad realizacją projektów – mówi Piotr Czyż z Inicjatywy Miasto. – W naszych działaniach nie chodzi jednak tylko o estetykę i design. Stosując strategię tzw. placemakingu chcemy inspirować do współdziałania, dialogu, dać ludziom narzędzia do przełamywania barier w przestrzeni publicznej – dodaje.

Rodzinne spotkanie
GDD nie zapomina również o najmłodszych. Oprócz warsztatów, na dzieci czekają dwie w pełni interaktywne wystawy. Pierwsza z nich to Akademia Pana Technika – wyjątkowy „dom”, gdzie każde pomieszczenie będzie spotkaniem i zabawą z techniką. W łazience, kuchni, garażu, ogrodzie i salonie znajdziemy przedmioty codziennego użytku gotowe zamienić się w przycisk lub instrument. Użyte w instalacjach i łatwe w obsłudze zestawy techniczne zachęcają do działania i pomagają w realizacji własnych pomysłów – jak je wykorzystamy, będzie zależało wyłącznie od wyobraźni zwiedzających. – Dzisiejsze dzieci to kreatorzy naszej przyszłości. Kształtując ich na fascynatów nowych technologii, wizjonerów, futurystów, myślicieli, projektantów, dajemy im narzędzia do tworzenia scenariuszy przyszłości. To założenie realizujemy w ramach Akademii Pana Technika, w trakcie której uczestnicy będą programować, budować i komponować. Nasza wystawa to interakcja z twórczą stroną świata nowych technologii. To zabawa, eksperymentowanie, współpraca z rówieśnikami i ekspertami, rozwiązywanie problemów z użyciem metod pracy projektowej i prototypowanie powstałych pomysłów – mówi kuratorka wystawy Małgorzata Żmijska. Wystawa w połączeniu z serią praktycznych zajęć ma w zabawny sposób pokazać dzieciom i dorosłym, jaki wykorzystywać technikę do realizacji własnych pomysłów.

Również dzieciom dedykowana jest wystawa „Krzesła”. – Najmłodsi dowiedzą się, kto wynalazł ten najpopularniejszy mebel domowy, na czym siedzieli nasi przodkowie, oraz czy w kwestii krzesła projektanci powiedzieli już ostatnie słowo? – mówi Ewa Solarz, kuratorka wystawy. – O krzesłach będzie można posłuchać, będzie można ich dotknąć, sprawdzić, czy są wygodne i dobrze zaprojektowane, a przy okazji spróbować swoich sił w konstruowaniu mebli i rozpoznawaniu materiałów – dodaje. Ekspozycja została przygotowana z myślą o interakcji. Znajdą się na niej nie tylko przedmioty, ale także ilustracje oraz pasjonujące opowieści czytane przez lektora.

Ciekawie zapowiada się też druga odsłona cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, która przybliży osiągnięcia Tomka Rygalika oraz prowadzonej przez niego pracowni Studio Rygalik. Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni przedstawi najważniejsze prace projektanta.

Festiwal Gdynia Design Days rusza 3 lipca i potrwa przez kolejne 10 dni. Większość wydarzeń – wystawy, warsztaty i spotkania zaplanowana jest w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu

GDD_plakat21SKM_druk

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: