FOLDBOAT, ŁÓDKA JAK Z KARTKI PAPIERU

WOJCIECH TRZCIONKA, KORESPONDENCJA Z LONDYNU

13.10.2011

RZECZY

Max Frommeld i Mathies Arno, niemiecko-brytyjski duet projektantów zaprezentował kilka dni temu w Londynie innowacyjną łódkę wykonaną z jednego, elastycznego arkusza tworzywa sztucznego.

Wyobraźmy sobie, że latem wybieramy się na Mazury z większą wycieczką. Zamiast zamawiać kilkadziesiąt kajaków i przewozić je nad jezioro kilkoma wielkimi przyczepami, wypożyczamy taką samą liczbę łódek Foldboat i transportujemy je zaledwie jedną małą przyczepką.

Łódka Foldboat wykonana jest z jednego, elastycznego i odpowiednio naciętego arkusza tworzywa sztucznego. Arkusz, w miejscach gdzie został nacięty, daje się łatwo zaginać, dzięki czemu łódkę składa się bardzo szybko. A gdy pływanie już się nam znudzi, łódkę możemy bardzo łatwo złożyć, transportować i przechowywać (arkusz ma wymiary 1 m x 50 cm x 60 cm). W podobny sposób zostały wykonane wiosła, a w komplecie są jeszcze nieprzemakalne poduchy, których również można używać do pływania lub siedzenia. Na wakacyjny wypad na kemping jak znalazł!

Łódka Foldboat może mieć zastosowanie również w ratownictwie i sytuacjach kryzysowych, np. podczas powodzi. Dużą liczbę łódek można bowiem przechowywać na małej przestrzeni, szybko przenosić z miejsca na miejsce i składać.

Projekt stworzyli Niemiec Max Frommeld i Brytyjczyk Mathies Arno. Projektanci poszukują obecnie firmy, która pomoże im produkować i sprzedawać łódki. Jak deklarują, produkt ma być dostępny dla wszystkich, a więc niedrogi.

Premiera projektu Foldboat miała miejsce w Portobello Dock (zwanej rezydencją dizajnerów, bo swoje siedziby mają tu znane marki projektowe) podczas 9. edycji London Design Festiwal w dniach 17-25 września.

Więcej: www.foldboat.info, www.arnomathies.com, www.ma-fro.com

Łódka Foldboat może służyć w rekreacji, ale może mieć zastosowanie również w ratownictwie i sytuacjach kryzysowych. fot. Wojciech Trzcionka

Projekt stworzyli Niemiec Max Frommeld i Brytyjczyk Mathies Arno. fot. Wojciech Trzcionka

Łódka Foldboat wykonana jest z jednego, elastycznego i odpowiednio naciętego arkusza tworzywa sztucznego. fot. Wojciech Trzcionka