EMPATIA, TERAZ!

TEKST: JUS, ZDJĘCIA: DANIL DANEILUK

WROCŁAW 3.8.2018

DESIGN WYDARZENIA

Twórcy wystawy "Empatia, teraz!" pokazują, jak design empatyczny może pomóc stawiać czoła największym wyzwaniom współczesności. Po debiucie na Gdynia Design Days, wystawa pojechała do Galerii Dizajn BWA Wrocław.

Design empatyczny jest słusznie uznawany za jedną z najważniejszych współczesnych dziedzin projektowych i nie tylko. Umiejętność obserwacji konsumentów i spoglądania na świat z ich perspektywy pozwala tworzyć produkty lepiej dostosowane do potrzeb użytkowników, a zatem takie, które mają większe szanse na sukces rynkowy. Zadaniem szeroko pojętego designu empatycznego nie powinno być jednak tylko zaspokajanie potrzeb uprzywilejowanych grup społecznych i generowanie zysków dla firm.

Chcąc stawić czoła największym wyzwaniom współczesności, powinniśmy wrócić do korzeni empatii. U jej podstaw leży bowiem zdolność współodczuwania i wczuwania się w perspektywę innych ludzi, także tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Na wystawie „Empatia, teraz!” kurator Michał Bachowski pokazuje, że ta umiejętność może pomóc w tworzeniu lepszych rozwiązań dla ponad 65 mln zmuszonych do opuszczenia swoich domów migrantów i uchodźców, których jest obecnie więcej niż po II Wojnie Światowej. Przygląda się również problemom poszkodowanych przez katastrofy naturalne, których liczba w 2016 roku przekroczyła 550 mln i prawdopodobnie będzie nadal rosła w wyniku postępujących zmian klimatycznych. Bachowski nie zapomina także o milionach mieszkańców miast, którzy ze względu na rosnące ceny nieruchomości mają coraz większe problemy ze znalezieniem lokum pozwalającego na godne życie.

Zróżnicowane projekty z dziedziny designu, architektury, technologii oraz usług zaprezentowane na wystawie mają zachęcić do samodzielnego angażowania się w inicjatywy rozwijające empatię. To bardzo ważne, szczególnie w dobie kryzysu postaw empatycznych, na którym kapitał polityczny zbijają populiści cynicznie wykorzystujący międzynarodowe problemy.

Obiekty i projekty zebrane na wystawie są bardzo zróżnicowane. Na pewno warto przyjrzeć się projektowi „Sheltersuit”, stworzonemu przez Basa Timmera. To kurtka, wyposażona w śpiwór, która zapewnia bezdomnym oraz uchodźcom ochronę przed mrozem, wilgocią i wiatrem. Świetna jest też „Szkoła w pudełku”, stworzona przez UNICEF. Ta aluminiowa skrzynia jest wypełniona akcesoriami edukacyjnymi dla 40 dzieci i nauczyciela, można więc szybko wysłać ją wszędzie tam, gdzie budynek szkoły został zniszczony. Wisi tam także Flaga „Refugee Nation", pod którą reprezentacja uchodźców wystartowała na ostatniej olimpiadzie i która nadała tożsamość milionom wysiedlonych oraz zwróciła uwagę mediów na ich problemy. Na wystawie są też polskie projekty. Wśród nich jest „Domek z kart” Jerzego Łątki, wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. To system tanich, tymczasowych domów, wykonanych z materiałów pochodzenia papierowego, projektowanych m.in. z myślą o poszkodowanych przez katastrofy naturalne. Twórcy wystawy pokazują także historie pracowników Kuchni Konfliktu – warszawskiego baru serwującego potrawy z regionów świata objętych konfliktem, który zatrudnia uchodźców, dając im miejsca pracy oraz szansę podzielenia się swoją kulturą. Jest wreszcie „ICOON for refugees” – słownik obrazkowy, pozwalający przełamywać bariery językowe uchodźcom i tym, którzy chcą się z nimi porozumieć. To tylko wybrane spośród kilkunastu projektów prezentowanych w ramach wystawy „Empatia, teraz!”.

Pierwsza odsłona wystawy odbyła się w lipcu podczas Gdynia Design Days. Teraz czynna jest od 3 sierpnia do 6 października w galerii Dizajn BWA Wrocławiu, ul. Świdnicka 2-4.

Kurator: Michał Bachowski. Projektantka wystawy: Agata Nowak. Projektant identyfikacji wizualnej: Danil Daneliuk.