DUŃSKI DESIGN I MŁODZI POLSCY PROJEKTANCI

EZ

WARSZAWA 20.11.2013

DESIGN LUDZIE RZECZY WYDARZENIA

Dojrzały skandynawski design i młode, polskie wzornictwo. Pod taki hasłem upłynął wyjątkowy wieczór zorganizowany w BoConcept w Domotece na warszawskim Targówku. Premiera nowej oferty marki stała się okazją do spotkania z młodymi projektantami i nowymi inicjatywami.

Kolekcja mebli i dodatków duńskiej marki na rok 2013/2014 to ciekawe wzory, kształty i motywy, nietypowe połączenia kolorystyczne, nowoczesne materiały oraz charakterystyczne faktury. Motywem przewodnim na ten sezon jest reinterpretacja klasycznych wzorów sprzed kilku dekad i świeże spojrzenie na znane i sprawdzone projekty. Na każdym kroku zaskakują kontrasty. Połączenie neonowych kolorów z naturalnymi materiałami, surowych i wykończonych powierzchni, geometrii z abstrakcją. - Tegoroczną kolekcję mebli i dodatków wyróżnia połączenie doskonałego, duńskiego wzornictwa z południowym temperamentem. BoConcept chce zachęcić do używania mebli nie tylko do celu, dla którego zostały zaprojektowane - mówił podczas prezentacji Kamil Maślanka z BoConcept.

Wśród nowych projektów znalazło się biurko Cupertino, nazwane na cześć miejsca pochodzenia sprzętów marki Apple. Wygodne i stylowe, łączy w sobie najlepsze rozwiązania funkcjonalne z piękną formą. Ma wbudowane głośniki z łączem Bluetooth, schowki na przybory biurowe i specjalny system przechowywania kabli.
W tym roku powiększyła się także rodzina foteli oferowanych przez skandynawską markę. Inspirowany wzornictwem lat 60. fotel i podnóżek Hamilton łączą prostotę duńskiego wzornictwa z japońską sztuką orgiami. Nawiązują do niej lekkie, przypominające arkusz papieru podłokietniki i oparcie.

Podczas wieczoru okazję do prezentacji mieli także młodzi polscy projektanci m.in. Jan Lutyk nagrodzony w tym roku Red Dot za stołek Ribbon, Studio Robot z projektem stolika, Marta Niemywska i Dawid Grynasz prezentujący siedzisko ogrodowe, oraz duet Kabo&Pydo, czyli Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo, którzy opowiedzieli o nowych projektach przygotowanych dla Fabryki Porcelany Ćmielów i Fabryki Porcelitu Avant.

- Zaprojektowaliśmy dwa kubeczki. Jeden o organicznym kształcie, inspirowany naturą, drugi, geometryczny, nawiązujący do architektury - tłumaczyła Katarzyna Borkowska.

Goście wieczoru mieli także okazję do wypróbowania znanych foteli z 1958 roku projektu Romana Modzelewskiego, których produkcji podjęła się marka Vzór. - Jest to pierwszy na świecie mebel tego typu, o zamkniętej, organicznej formie. Nazywamy Vzór firmą-marzeniem, bo wdrażamy niezrealizowane projekty, które trafiły na niesprzyjające czasy - opowiadała Krystyna Łuczak-Surówka, historyk designu i współtwórca marki.

BoConcept od trzech lat wspiera także charytatywną akcję Design dla Zwierząt, której pomysłodawczynią i realizatorką jest właśnie Krystyna Łuczak-Surówka. Pomoc dla zwierząt jest organizowana dzięki przedświątecznej aukcji designu, na której można wylicytować ofiarowywane przedmioty.

- Każdy może coś zrobić. Ja wstałam pewnej niedzieli rano, zaparzyłam sobie herbaty i wpadłam na pomysł jak połączyć dwa moje światy, design i zwierzęta. W ten sposób już trzeci rok pomagamy. Nie trzeba od razu wylicytować wielkiej sofy. To może być drobiazg, naklejka promująca akcję. Cały zysk jest przeznaczony dla fundacji. A na aukcjach można trafić naprawdę unikatowe przedmioty - zachęcała inicjatorka akcji.

Więcej: www.boconcept.com

Siedziska ogrodowe zaprojektowane przez Martę Niemywskę i Dawida Grynasza. fot. Eliza Ziemińska

Pijałka do picia wody mineralnej, nawiązująca do uzdrowiskowych naczyń tego rodzaju, proj. Robert Pludra. fot. Eliza Ziemińska

BoConcept od trzech lat wspiera charytatywną akcję Design dla Zwierząt, której pomysłodawczynią i realizatorką jest Krystyna Łuczak-Surówka. fot. Eliza Ziemińska

Spotkanie odbyło się w sklepie w BoConcept w Domotece na warszawskim Targówku. fot. Eliza Ziemińska

Projekty pracowni Wooow!projekt z drewna bambusowego. fot. Eliza Ziemińska.