DOBRZE POSIEDZIEĆ BEZ STRESU

MM

30.9.2011

RZECZY

Co może wyniknąć ze spotkania projektanta i grafika grającego w tenisa, piłeczki antystresowej oraz chęci znalezienia dla niej nowego zastosowania? Odpowiedź jest prosta: fotel Antistress.

Fotel stworzył Bashko Trybek, projektant, grafik i fotografik. Od kliku miesięcy nie słabnie zainteresowanie jego obiektem: był już prezentowany m.in. podczas Satelite w Mediolanie, ostatnio zaś w Paryżu podczas festiwalu Maison&Objet. To oczywiście nie pierwszy jego projekt, jednak jeden z pierwszych który sprawił, że twórca zaczął wraz z nim pojawiać się na europejskich festiwalach. - Pomysł na fotel pojawił się w sytuacji obcowania z piłeczką antystresową, aby uczynić z niej powierzchnię do siedzenia. Zastanawiałem się, jakie najprostsze i osiągalne zastosowanie dla niej znaleźć. A zarazem ideą stało się, aby stworzyć możliwość kreowania wzoru według własnego pomysłu. Tak aby odbiorca decydował o własnym, indywidualnym wzorze. Przemieszczanie piłeczek w o obrębie ramy jest nieodłącznym elementem tego projektu - przyznaje Bashko Trybek.

Wybór padł na najprostsze piłeczki wykonane z pianki poliuretanowej. Elementem konstrukcyjnym stały się dla nich elementy metalowe, w tym przypadku stalowy drut. - Rozpocząłem pracę nad konstrukcją od poszukiwań najodpowiedniejszej formy. Ponieważ gram w tenisa, gdzieś w mojej głowie zaświtała idea przeniesienia pewnych rozwiązań z koszyka na piłki tenisowe. I tak ramą fotela stały się dwie kratownice, które względem siebie są przesunięte, stanowią zarazem i siedzisko i podparcie - wyjaśnia Bashko Trybek.

Fotel Antistress to element kolekcji stworzonej przez projektanta. Istotną jej cechą są kolory. Bashko Trybek jest również grafikiem, stąd postanowił nawiązać do gamy kolorów składowych druku. - Zawsze miałem do niej słabość, stąd możemy piłeczki potraktować jako raster z możliwością tworzenia obrazów.

Na razie fotele Bashko Trybka nie trafiły do szerokiej produkcji, kilka egzemplarzy trafiło do jeden z francuskich galerii. Projektant jednak obiecuje, że Antistress już niedługo będzie dostępny w sprzedaży, również w Polsce.

W październiku tego roku Antistress będzie można oglądać podczas Łódź Design Festival.

Więcej: www.bashko-trybek.com

Fotel Antistress, powstały z piłeczek. fot. Materiały prasowe

Na razie fotele Bashko Trybka nie trafiły do szerokiej produkcji. fot. Materiały prasowe

Bashko Trybek jest projektantem, grafikiem i fotografikiem. fot. Materiały prasowe