Design Miami: Acconci Studio projektantami roku

Nowy Jork | MAC

2 stycznia 2013 | Design | Ludzie | Wydarzenia |

Zawsze w grudniu festiwal Design Miami wręcza nagrodę Designer of The Year – w tegorocznej edycji ten zaszczytny tytuł trafił do rąk Acconci Studio. Nagroda jest przyznawana przede wszystkim za przełamywanie konwencji i stereotypów w myśleniu o designie i architekturze.

Zawsze w grudniu festiwal Design Miami wręcza nagrodę Designer of The Year – w tegorocznej edycji ten zaszczytny tytuł trafił do rąk Acconci Studio. Nagroda jest przyznawana przede wszystkim za przełamywanie konwencji i stereotypów w myśleniu o designie i architekturze.

„Acconci Studio zajmuje się projektowaniem w sferze architektury i wzornictwa, gdzie istnieją największe możliwości wpływu na codzienne życie poprzez zaskoczenie, stawianie wyzwań oraz uświadamianie ludziom drogi, jaką obierają. Interakcja pomiędzy materiałami i pomysłami, która rozszerza definicję fukncji i odkrywa wyższe cele dla wspólnego otoczenia stawia dziś studio w awangardzie dyskursu o projektowaniu” – uzasadnia swój wybór Design Miami.

Studio na nowojorskim Brooklynie założył w 1988 roku Vito Acconci, postać znana od wielu w środowiskach artystycznych. Ten performer, architekt i artysta konceptualny zaczynał jeszcze w latach 60. skupiając swoją uwagę na poezji konkretnej. Później przyszły kolejne wyzwania: sztukę konceptualną czy performance. Naturalną konsekwencją aktywności na różnych polach stało się własne studio, które od początku funkcjonowania starało się wykorzystywać możliwości architektury w budowaniu relacji między człowiekiem a jego otoczeniem. Stąd tak ważne dla studia staje się także projektowanie krajobrazu.

Architektura tworzona przez Acconci Studio ma zachęcać do przeżywania nowych społecznie doświadczeń, często ma elastyczną formę, pozbawioną pozycji pomiędzy tym, co „zewnętrzne” a tym, co „wewnątrz”. Projekty studia cechuje zmienność, mając do dyspozycji przestrzeń do „zagospodarowania” architekci, ale i reprezentanci innych dziedzin je tworzących, wypełniają ją społecznie ważną treścią. Sam założyciel studia lubi podkreślać, że jest ono połączeniem „poezji i geometrii, opowieści i biologii, chemii i nauk społecznych”. Studio realizuje głównie obiekty w Stanach Zjednoczonych, ale również w Japonii (United Bamboo store) oraz Europie (Holandia, Szwajcaria)

Nagroda dla wybranego studia to nie tylko splendor, ale także obowiązku, choć w przypadku laureatów to najczęściej miłe obowiązki. Wyróżnione tytułem studia czy indywidualni twórcy muszą pozostawiać w Miami po sobie pewien „ślad”. W poprzednich latach specjalne obiekty czy instalacje tworzyli m.in. Konstantin Grcic czy Marc Newson. W przypadku Acconci Studio będzie to przestrzeń do zabawy dla dzieci pod nazwą „Klein-Bottle Playground”. Inspiracją dla jego powstania stała się postać niemieckiego naukowca Feliksa Kleina, a sama przestrzeń nie ma określonego „wewnątrz” i „zewnątrz”, składać się będzie z pewnego matematycznego szeregu tuneli, przejść, wybudowanych na różnych poziomach. Cały obiekt ma być gotowy w 2014 roku, stając się gigantycznym place zabaw dla najmłodszych.

Nagrody w Miami są przyznawane od 2006 roku. Laureaci z poprzednich lat to: David Adjaye (2011), Konstantin Grcic (2010), Maarten Baas (2009), Campana Brothers (2008), Tokujin Yoshioka (2007) i Marc Newson (2006).

Więcej: www.designmiami.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

Dom, który patrzy

Dom, który patrzy

Zurych | 3 stycznia 2024

Odwiedzamy arch. Annę Jach i jej szwajcarski dom z ruchomym okiem na fasadzie

Welcome to Miami

Welcome to Miami

Miami | 10 grudnia 2023

Tydzień sztuki w Miami przyciąga galerie i entuzjastów z całego świata