Concordia Design na Wyspie Słodowej we Wrocławiu

Concordia Design na Wyspie Słodowej we Wrocławiu otwarta. To nowoczesne centrum kreatywności i biznesu z inkubatorem dla młodych firm i start-upów, przestrzenią co-workingową i otwartą strefą kulinarną Słodowa. Projekt architektoniczny przygotowało holenderskie biuro MVRDV, jedna z najlepszych pracowni architektonicznych w Europie. Inwestorem Concordii Design we Wrocławiu jest spółka Pro Design, właściciel Concordii Design w Poznaniu – pierwszego prywatnego centrum designu w Polsce.

Konkurs na przygotowanie koncepcji architektonicznej wygrało holenderskie biuro MVRDV, którego pierwsza realizacja w Polsce – biurowiec Bałtyk w Poznaniu – została wyróżniona wieloma nagrodami m.in. Bryłą Roku, Nagrodą Architektoniczną Polityki, Architizer A+ Award. MVRDV realizuje swoje projekty na całym świecie. Pracownia jest znana z tego, że dużo uwagi poświęca poznaniu szczególnych warunków i historii danego miejsca, by następnie wykorzystać to w projekcie.

– Wraz z architektami z MVRDV zależało nam, aby stworzyć demokratyczne miejsce, które stanie się przestrzenią integrującą ze sobą różne grupy mieszkańców. Staraliśmy się dobrze poznać specyfikę tego miejsca, jego historię i potencjał. Swoje miejsce znajdą tu środowisko kreatywne, młody biznes, a z drugiej strony każdy, kto chce spędzić wolny czas w dobrze zaprojektowanej przestrzeni i szuka ciekawych wydarzeń. Naszym celem od początku było utrzymanie otwartego charakteru Wyspy Słodowej. Concordia ma szansę połączyć ten potencjał z nowymi potrzebami i przyciągnąć nowych użytkowników – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz, inwestorka Concordii Design we Wrocławiu.

Projekt przygotowany przez MVRDV obejmował renowację istniejącej kamienicy na Wyspie Słodowej i rozbudowę o nową część budynku, przystosowując go do przyszłych funkcji. Powstały obiekt zyskał „dwie twarze” od strony Ostrowa Tumskiego bardziej dostojną – odrestaurowana część budynku z historycznymi elementami na fasadzie, z kolei od strony Wyspy Słodowej – mniej formalną – to nowoczesna bryła z przeszkleniami i podcięciami u podstawy.

Czteropiętrowa kamienica na Ostrowie Tumskim z XIX wieku stanowi dokument historyczny – to jedyny zachowany po II wojnie światowej budynek na Wyspie, który jednak nie jest wpisany do rejestru zabytków. Z historycznego wyglądu kamienicy zachowana została fasada wraz z charakterystycznymi zdobieniami i gzymsami, która płynnie przechodzi w nową, minimalistyczną część budynku. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada nowej części budynku otwiera się na otoczenie poprzez przeszklony, wysoki na trzy kondygnacje void. W tej części na parterze zlokalizowana jest strefa kulinarna Słodowa z różnymi propozycjami od street foodu hawajsko-azjatyckiego, piekarnią ze śniadaniami w stylu hiszpańskim oraz bistrem z kuchnią polską. Uzupełnieniem tych propozycji będzie dobrze znany już wrocławianom koktajl bar „Do jutra”. Projekt wnętrz strefy kulinarnej i korespondującym z nią barem – Słodowa na Dachu przygotowała pracownia architektoniczna mode:lina™.

Za szklanym voidem uwagę przyciąga wielobarwne malowidło wypełniające większość przestrzeni ściennych w strefie kulinarnej. Stworzyła go artystka wizualna Alicja Biała, absolwentka Via University College i The Copenhagen School of Design and Technology, obecnie studentka prestiżowej The Royal College of Art w Londynie.

Uznana artystka Alicja Biała stworzyła w Concordii Design ogromny współczesny fresk

– Wyspa Słodowa jest wyjątkowym i fascynującym miejscem we Wrocławiu. Ma złożoną historię, a jednocześnie jest punktem spotkań dla młodych, aktywnych osób i miejscem kulturotwórczym wybiegającym w przyszłość. Naszym celem w przypadku Concordii Design było uwzględnienie tych wyjątkowych cech lokalizacji, ale także wykorzystanie ich, połączenie w nieoczekiwany sposób. Osiągnęliśmy to dzięki budynkowi, który „mówi” do wszystkich – nie ma frontu i tylnej ściany, jest otwarty z każdej strony. Połączenie historycznej tkanki i pulsującej energii firm kreatywnych oraz nowych wydarzeń planowanych w tym miejscu w harmonii z przestrzenią publiczną Wyspy, umocni wizerunek Wyspy Słodowej jako miejsca we Wrocławiu, w którym koniecznie trzeba być – wyjaśnia Fokke Moerel, architektka MVRDV.

Inwestycja na Wyspie Słodowej kosztowała ponad 46 mln zł, z czego blisko 16 mln stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Więcej na: www.hub.concordiadesign.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Słodowa. Gastronomiczna twarz Concordii Design

Słodowa

Wrocław | 21 września 2020

Gastronomiczna twarz Concordii Design