CAFÉ POMARAŃCZARNIA. MIEJSCE, GDZIE MOŻESZ POCZUĆ SIĘ JAK W DOMU

TEKST: DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: MACIEJ FRYDRYSIAK

POZNAŃ 21.10.2020

MIEJSCA

– Projekt „Café Pomarańczarnia” ma w naszej pracowni długa i krętą historię. Aż jestem zdziwiony, że kawiarnia już działa – mówi Mikołaj Wierszyłłowski prowadzący w Poznaniu studio Wierszyłłowski i Projektanci.

Kawiarnia mieści się w eklektycznej kamienicy z początku XX wieku. Przemiana niewielkiego pomieszczenia w suterenie jest w rzeczywistości częścią większej przebudowy, przez co prace prowadzone były etapami a ich realizacja rozciągała się w czasie wraz z kolejnymi pomysłami.

Urządzając lokal chciano zapewnić gościom domową atmosferę stąd niska sofa, kawowe stoliki, imitujące część jadalną wyższe stoły z krzesłami oraz wyspa kuchenna pełniąca rolę baru – wszystko to by zbudować swobodną atmosferę do spotkań mieszkańców sąsiednich kamienic. Elementem od razu rzucającym się w oczy jest srebrny kasetonowy sufit – nawiązanie do styropianowych kasetonów często pojawiających się w wielu mieszkaniach w okolicy. Ceramiczna okładzina niektórych ścian nawiązuje do oryginalnego wykończenia sieni klatki schodowej kamienicy oraz bramy przejazdowej.

Dzięki remontowi wejścia do kamienicy od podwórza, również lokatorzy dwóch sąsiednich budynków zaangażowali się w proces renowacji. Powstał projekt remontu piwnic i podwórza, które niebawem zostanie otwarte jako przestrzeń wspólna dla kilku kamienic i sąsiedniego hostelu.

Więcej na: www.wierszyllowski.com
www.cafe-pomaranczarnia.eatbu.com