AUSTRALIJSKA HISTORIA

ZDJĘCIA: TOM FERGUSON STYLIZACJA: CLAIRE DELMAR

SYDNEY 16.8.2019

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Darling Point to portowe, wschodnie przedmieścia Sydney. Choć położone jest zaledwie cztery kilometry od biznesowej części miasta, to odnaleźć można tutaj wiele ciekawych, historycznych budynków – również tych wpisanych na listę dziedzictwa narodowego. W jednym z wiktoriańskich domów, studio Alexander & Co stworzyło projekt wnętrza, dostosowując nowoczesne rozwiązania do lokalnej architektonicznej tradycji

Ambicją studia Alexander & Co było połączenie przeszłości Darling Point z nowoczesnością australijskiego domu. W obrębie zabytkowych murów budynku zespół opracował nowy plan piętra, wprowadzając podział na cztery sypialnie wraz z tarasem i ogrodem. Właściciele domu to pięcioosobowa rodzina z trójką małych dzieci. Rodzice chcieli zatem oddzielić część przestrzeni dla dorosłych od tej, która wprowadzałaby udogodnienia dla dzieci – w tym pokoje z biurkami, szafami i miejscem do zabawy. Pokoje na niższych piętrach i całoroczny ogród miały dawać możliwość zarówno spokojnego, rodzinnego posiłku, cichej, prywatnej rozmowy, jak i organizacji dużych spotkań z przyjaciółmi.

Zadaniem architektów było stworzenie spójnej opowieści o miejscu i jego historii, a jednocześnie projekt domu, w którym każdy mieszkaniec będzie mógł znaleźć własny, ulubiony kąt. Powstała dzięki temu bardzo intymna, ale jednocześnie elegancka i niezwykle jasna przestrzeń.

Atmosferę domu tworzą przede wszystkim użyte materiały. W kuchni, dwa relingi z litego mosiądzu, czy też delikatne oprawy świetlne, z czasem pokryją się patyną, odzwierciedlając szczerość doboru tworzywa. Dopilnowano również, by w trakcie realizacji projektu, wiele elementów powierzchni zostało ręcznie wykończonych – od polerowania tynku, malowania linii bocznych, po deski podsufitowe i nowoczesne panele ścienne. Rzemieślnicze wykonanie dodało wnętrzom szlachetnego uroku.

Alexander & Co wprowadzili również wiele odniesień do historycznej zabudowy – w kuchni zaproponowali tradycyjne brukowane podłogi wapienne, centralną klatkę schodową, a także współczesną interpretację tradycyjnych paneli ściennych. Na piętrze rodzinna łazienka została zaprojektowana w stylu tradycyjnego ogrodu zimowego z oknem stalowym i drewnianymi panelami sufitowymi.

Darling Point to strefa ochrony dziedzictwa i każde nowe elementy architektoniczne są mocno strzeżone przez społeczność. Projektowany dom miał odzyskać swoją historię, ale jednocześnie musiał wynikać z lokalnych uwarunkowań. Architekci poszukiwali więc piękna, odkrywając zarówno to, co minione, jak i współczesne, łącząc świeże spojrzenie na wzornictwo, delikatne, nieco kobiece podejście do formy z bardzo klasycznymi rozwiązaniami.