5+, 30+, 60+ równa się Miasto+

Tegoroczny festiwal Gdynia Design Days, pod hasłem „Miasto+”, tworzy nową rzeczywistość projektową, a nie tylko ją odtwarza. Innowacyjne projekty zaprezentowane podczas wydarzenia staną się naturalną częścią gdyńskiego krajobrazu.

Projektanci zaproszeni do współtworzenia festiwalu zaprojektują zupełnie nowe, zaangażowane społecznie obiekty użytkowe, które mają odpowiedzieć na potrzeby społeczności miejskiej. Premiera kilkunastu projektów nastąpi podczas Gdynia Design Days w dniach 4-13 lipca pod patronatem „Design Alive”.

Struktura programowa tegorocznego festiwalu krąży wokół hasła „Miasto+”, rozróżniając wystawy i projekty według umownego podziału mieszkańców na trzy grupy wiekowe: 5+, 30+, 60+. Mieszkańcy w zależności od wieku mają inne potrzeby i każdy z nich tworzy inny związek z miastem. W projektach podjęte zostaną próby znalezienia wspólnego mianownika pomiędzy generacjami 5+ i 60+, dopełnieniem których jest grupa 30+.

Festiwal rozpocznie się od spotkania poprowadzonego przez dra Huberta Bilewicza, krytyka sztuki. Uczestnicy panelu spróbują odpowiedzieć na pytanie: „Czym jest miasto?”. Ponadto prowadzący spotkanie przybliży cechy charakterystyczne Gdyni, przedstawiając jej zarys historyczny, urbanistyczny i socjologiczny.

Wystawa główna w twórczy sposób odpowie na hasło przewodnie Gdynia Design Days. Kurator Agnieszka Jacobson-Cielecka zaprosiła do udziału w wystawie „Miasto+ 5.30.60” młodych projektantów z Polski i z zagranicy, którzy jako obserwatorzy z zewnątrz zaprezentują świeże spojrzenie na region. Wszystkie projekty będą prototypami, które podczas festiwalu zostaną pokazane szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Na festiwalu nie zabraknie projektów, które rozwiązują problemy mieszkańców. W ramach inicjatywy „Plaża 60+” zbadane zostaną relacje generacji 60+ z gdyńską plażą, która jest dla seniorów jednym z najważniejszych punktów na mapie codziennych aktywności. Efektem pracy projektantów będą innowacyjne obiekty, uwzględniające specyfikę i potrzeby osób starszych. Projekty powstają w oparciu o badania socjologiczne na temat sposobów eksploatowania plaży przez seniorów, a także badania związane z formami rekreacji osób starszych.

W ramach projektu „Mobilne szklarnie miejskie – uprawa ogórka szklarniowego z widokiem na morze” uwaga skupiona jest wokół zwyczajów pokoleniowych, z których wynika, iż emeryci w związku z większą ilością czasu wolnego nadal chętnie spędzają go pracując w ogródkach działkowych. Niestety ogródki działkowe coraz częściej znikają z krajobrazów miast, dlatego organizatorzy zamierzają zaproponować alternatywę w postaci miejskiej szklarni. Obiekty, które powstaną dzięki wspomnianym projektom, mają szansę na dalsze, pofestiwalowe istnienie w krajobrazie miejskim Gdyni.

Mobilna szklarnia zostanie zaprezentowana w Terminalu Designu na placu Kaszubskim, który w tym roku zostanie podzielony na strefy wiekowe. Strefa 5+ – dla najmłodszych – „Plac budowy relacji” to interaktywny plac zabaw, w którym każdy budowniczy może skonstruować wszystko, na co pozwoli mu jego wyobraźnia. Plac zabaw dedykowany dzieciom stanie się miejscem, w którym wszystkie generacje mogą współistnieć. Przestrzeń 30+ nawiąże do archetypu idealnego domu, który łączy pokolenia. Gospodarzami są mieszkańcy 30+, którzy zapraszają pod swój dach dzieci i dziadków. Dopełnieniem będzie wystawa poświęcona zjawiskom społecznym zachodzącym w teraźniejszych miastach. Zaprezentowane zostaną projekty ukazujące zmiany w kontekście urbanistyki, ekologii i mikroekonomii – zarówno te, które są wynikiem działań władz, jak również te będące efektem starań samych mieszkańców.

Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu

gdd_plakat

Powiązane artykuły:

Wyjątkowa edycja Gdynia Design Days teraz dostępna dla każdego. Prelegenci już w sieci!

Rozmowy w sieci

Gdynia | 22 sierpnia 2020

Wyjątkowa edycja Gdynia Design Days już na YouTube

Paulina Kisiel: – Pomimo pandemii udało się przygotować bardzo wartościową i dostępną edycję Gdynia Design Days

Globalna debata

Gdynia | 28 lipca 2020

Paulina Kisiel, kierowniczka GDD, podsumowuje tegoroczny festiwal

Już jest piąta odsłona kolekcji Manuba. I można kupować w sklepie online!

Manuba 2020

Gdynia | 14 lipca 2020

Piąta odsłona kolekcji Manuba stworzonej specjalnie na Gdynia Design Days

Design talks Business Summit – edycja online

DtB Summit

Gdynia | 10 lipca 2020

Przed nami dwa, intensywne dni wymiany doświadczeń

Gdynia Design Days 2020 online na półmetku. Co w programie na dziś i kolejne dni?

Kurs na zmiany

Gdynia | 8 lipca 2020

GDD 2020 online na półmetku. Co w programie na dziś i kolejne dni?