100 lat polskiego designu, 100 obiektów, 100 ilustracji, 100 historii…

Wystawa „Elementarz polskiego designu” podczas Gdynia Design Days ukazuje 100 lat polskiego projektowania przez pryzmat 100 obiektów oraz ich historii. Prezentacji, zarówno przedmiotów, projektów, jak i znaków graficznych, towarzyszą ich plastyczne interpretacje przygotowane przez 25 polskich grafików.

Wystawa „Elementarz polskiego designu” jest jednym z pierwszych wydarzeń międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, za których przygotowanie odpowiada Instytut Adama Mickiewicza. Wystawa premierowo zaprezentowana została podczas festiwalu Gdynia Design Days (30 czerwca – 9 lipca) w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, a pierwsza jej zagraniczna prezentacja zatytułowana „The ABCs of Polish Design” odbędzie się podczas Budapest Design Week (25 września -31 października). Kolejne odsłony planowane są m.in. w Niemczech, Izraelu oraz we Włoszech.

Niełatwo pokazać 100 lat polskiego designu, ograniczając się do 100 obiektów. Kuratorka Ewa Solarz zmierzyła się z trudnym zadaniem… Jak wybrać to co najważniejsze? Jak nie ulec pokusie pokazania samych ikon? Jak zainteresować nie tylko ekspertów? W jaki sposób przedstawić różnorodność dziedzin, którymi zajmuje się design?

Wśród 100 obiektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, na wystawie zostana pokazane: kroje liter, logotypy, zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet kultowy polski przysmak Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa. Prezentowane są zarówno projekty współczesne, jak fotel Oyster Krystiana Kowalskiego czy koszulki Pan tu nie stał, jak i klasyki  – serwis Kula Bogusława Wendorfa. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki jak drewniane zabawki Zofii Stryjeńskiej i prototypy, jak fotel RM 56 Romana Modzelewskiego; prezentowane są obok rzeczy bardzo popularnych, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy, takich jak: skuter Osa, wazony Włocławka zaprojektowane przez Wita Płażewskiego czy meblościanki Kowalskich. Kuratorka zdecydowała się na prezentację obiektów w porządku chronologicznym, dzięki czemu możliwe jest pokazanie, jak w 100-letniej historii polskiego designu pewne materiały, tematy i formy powracają, przyjmując wciąż nowe oblicza. Aranżację wystawy przygotowało Studio Beton – Ewa i Lech Rowińscy.

Wystawa „Elementarz polskiego designu” prezentuje przedmioty i projekty w niestandardowy sposób łącząc dziedzictwo polskiego projektowania ze współczesną grafiką. Wszystkim 100 ikonom towarzyszą ich plastyczne interpretacje. Do współpracy zaproszono grono 25 współczesnych polskich grafików reprezentujących różne pokolenia, techniki i style projektowania jak m.in. Edgara Bąka, Iwonę Chmielewską, Tymka Jezierskiego, Piotra Młodożeńca i Olę Niepsuj.

Wystawa organizowana jest przez Instytut Adama Mickiewicza działający pod marką Culture.pl, w ramach programu promującego polski design na świecie. Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: