Źródło pełne whisky i inspiracji [zdjęcia]

Źródło.bar to nowy bar z whisky na mapie Poznania. Lokal znajduje się w piwnicy starej kamienicy przy jednej z najmodniejszych ulic z restauracjami i kawiarniami w centrum miasta – ulicy Taczaka.

Zastane miejsce stało puste przez kilka lat stąd lokal był w bardzo złym stanie. Potencjał miejsca wyczuł właściciel baru – Bartek Grochowski, który przyjechał do Poznania na studia i po dwóch latach zdecydował się wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie barmańskie we własnym barze. Do projektu zaprosił architekta Adama Wiercińskiego.

zrodlo 16  fot. przemek turlej

Oboje postanowili pozostawić miejsce w pierwotnym stanie dodając mu nowe elementy specjalnie zaprojektowane dla tego miejsca. – We wnętrzu umieściliśmy trzy stalowe konstrukcje – boksy, na których opierają się wszystkie elementy takie jak siedziska i oświetlenie. Żaden z elementów, poza natynkową instalacją elektryczną, nie został wkręcony w oryginalne ściany – opowiada architekt. – Zastosowaliśmy stonowaną grafitową kolorystykę z pomarańczowymi akcentami, które nie konkurują z mnogością materiałów i intensywnym kolorem cegły zastanego wnętrza.

zrodlo 2  fot. przemek turlej

W sali wejściowej, na przeciwko drzwi do lokalu, stanęło stalowe pomieszczenie – bar. Wykonany został ze stalowych profili i siatki oraz zardzewiałych blach, a jego blaty pokrywa surowa płyta MDF. Pomimo niewielkiej powierzchni, w barze udało się wygospodarować wiele miejsca do przechowywania i eksponowania alkoholu i sprzętu barowego. Po prawej stronie od wejścia mieści się druga stalowa konstrukcja, która pełni funkcję siedziska i przechowalni skrzynek z butelkami. W drugiej sali mieści się największa konstrukcja – ramy z siedziskami połączone ze sobą stalowym „mostem” z siatką i świetlówkami, który umieszczony na linii dawnych drzwi, podkreśla przejście pomiędzy pomieszczeniami. Pomysł z wałkami w ramach wygenerował wiele miejsc siedzących przy ścianach, nie zabierając miejsca w lokalu. W tym pomieszczeniu znalazło się także lustro autorstwa samego architekta, które tworzy przestrzenną strukturę i jako jedyne spośród elementów wyróżnia się intensywnymi kolorami.

zrodlo 24  fot. przemek turlej

– W sezonie letnim część miejsc parkingowych przy ul. Taczaka zamienia się w kawiarniane ogródki. Chcieliśmy żeby ogródek Źródła stał się jego wizytówką, dlatego tak samo jak we wnętrzu, również tutaj najważniejsze elementy – stoły oraz donice na rośliny zostały zaprojektowane indywidualnie. Na elewacji kamienicy zaprojektowaliśmy kraty na drzwi i okna, na których pojawia się charakterystyczne logo Źródło.baru – dodaje Adam Wierciński.

Więcej na: www: www.adamwiercinski.pl i www.zrodlobar.pl

zrodlo 1 fot. przemek turlej

zrodlo 2  fot. przemek turlej

zrodlo 7  fot. przemek turlej

zrodlo 8  fot. przemek turlej

zrodlo 13  fot. przemek turlej

zrodlo 21  fot. przemek turlej

zrodlo detal 10 fot. damian beżowy

SAMSUNG CSC

zrodlo detal fot. damian beżowy

zrodlo detal 30 fot. damian beżowy

zrodlo detal 28 fot. damian beżowy

zrodlo detal 20 fot. damian beżowy

zrodlo detal 18 fot. damian beżowy

zrodlo detal 14 fot. damian beżowy

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Uczta dla oczu

Uczta dla oczu

Sztokholm | 21 marca 2024

Erik Bratsberg zaprojektował restaurację Persona, której wnętrze przypomina dom

Taka Tajka żuje betel

Taka Tajka żuje betel

Warszawa | 26 czerwca 2023

Kacper Gronkiewicz zaprojektował pomysłowe wnętrze tajskiej restauracji