Perception. Zmysłowe doświadczenia

Podczas tegorocznych targów Barcelona Design Week na szczególną uwagę zasłużyła niezwykła wystawa Perception, której kuratorką była szwedzka projektantka Sanna Volker.

Motywem przewodnim wystawy były refleksje o tym, jak zmienił się odbiór i doświadczenia wynikające z odwiedzania wystaw projektowych i salonów wystawowych dzięki mediom społecznościowym i zakupom online.

Czy jesteśmy leniwi i rozpieszczani przez codzienne przeglądanie setek nowych produktów? Czy wciąż rozumiemy i doceniamy złożoność procesu projektowego i tworzenia produktu? A co z doświadczeniem na żywo, z interakcją człowieka z otoczeniem, dotykiem i czuciem obiektów, ich temperaturą, dźwiękiem szklanej powierzchni lub zapachem świeżo ściętego drewna? – to kwestie stawiane przez kuratorkę wystawy.

Prace 16 zaproszonych projektantów zgłębiały tematy doświadczania, zmysłów, procesu twórczego i oddziaływania obiektu na użytkownika.

Doznania potęgowała instalacja dźwiękowa Matiasa Bieniaszewskiego, który przekształcił tony wytwarzane przez obiekty w muzyczną symfonię. Zdolność rozumienia przedmiotów została tym sposobem zwielokrotniona, a odwiedzający mieli możliwość zaangażowania się w proces poznawczy tak fizycznie, jak i emocjonalnie.

Więcej na: www.sannavolker.com/perception

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kalendarium „Design Alive”. Marzec-lipiec 2015

Dzieje się!

Mediolan | 15 marca 2015

Kalendarium "Design Alive", marzec-lipiec 2015. Tu trzeba być!