Zmutowane meble na postapokaliptycznej wystawie

Collectif des Createurs Canadiens i kanadyjski architekt Nicolas Bellavance-Lecompte zaprezentowali „Fictions” – niezwykłą, wirtualną wystawę ulokowaną w opuszczonym, postapokaliptycznym budynku w Montrealu.

Nietypowe wirtualne doświadczenie zapewniają ułożone pod czterema różnymi kątami kamery pozwalające obserwować projekty ośmiu twórców. W ciągu dnia transmisja przechodzi transformację, pokazując zmieniające się światło i upływający czas. Przywodząca na myśl filmy sci-fi z lat 70. sceneria zaciera granicę pomiędzy designem a sztuką. Jest to również jedna z najbardziej innowacyjnych odpowiedzi na wyzwanie, jakie stanowi organizacja tego typu wydarzeń w czasie pandemii.

– „Fictions” zabiera odwiedzających w intrygującą i tajemniczą podróż w towarzystwie ośmiu projektantów, którzy oddają hołd niezwykłej aurze miasta. Na każdym kroku prowokuje pytanie, w jaki sposób te eleganckie i majestatyczne przedmioty znalazły się w tak ponurej, niedostępnej przestrzeni. Bogata w różnorodne faktury i dźwięki wystawa to powolne odkrywanie tajemnic nie tylko zaprezentowanych projektów, ale również samego Montrealu – zauważa Laurence Gélinas, dyrektor Collectif des Createurs Canadiens.

Za podróż tropem niezwykłych projektów, które wykonali David Umemoto, Loïc Bard, Pascale Girardin, Atelier Zébulon Perron, Claste Collection, SSSVLL, Yannick Pouliot oraz Lambert & Fils odpowiadają producent filmowy Pierre-Alexandre Guay, fotograf Alex Lesage oraz kompozytor Philippe Brault.

Wystawę można zobaczyć na dedykowanej stronie: www.cccollective.org/fictions

Nicolas Bellavance-Lecompte

Urodzony w Montrealu a mieszkający w Mediolanie Nicolas Bellavance-Lecompte jest specjalistą od współczesnego projektowania, architektem i kuratorem. Jest także współzałożycielem Carwan Gallery w Bejrucie, pierwszej galerii współczesnego designu na Bliskim Wschodzie. Bellavance-Lecompte był kuratorem ponad pięćdziesięciu wystaw designu dla prywatnych galerii, muzeów i instytucji. Niedawno został dyrektorem artystycznym słynnej włoskiej odlewni rzeźb Fonderia Artistica Battaglia. Więcej na: www.nb-lecompte.com

Założona w 2018 roku organizacja Collectif des Createurs Canadiens znana również pod nazwami Canadian Creatives Collective lub CCC zajmuje się promocją kanadyjskich twórców, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, wspierając ich wysiłki i stwarzając możliwości rozwoju. Więcej na: www.cccollective.org 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: