Zapraszamy do Domu Idei magazynu Design Alive w Gdyni [zdjęcia]

W Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni od soboty czynny jest Dom Idei magazynu „Design Alive”. Wnętrza i wystawy oglądać można w ramach 11. edycji Gdynia Design Days do 15 lipca.

Tematem bieżącej edycji GDD jest „Error” – organizatorom chodziło szczególnie o błąd przeładowania światem wirtualnym i odcięcie się od rzeczywistości. Wernisaż Domu Idei pokazał, że potrafimy się bawić i być ze sobą tu i teraz. Sobotni wernisaż Domu Idei został połączony z uroczystym bankietem Gdynia Design Days, dlatego całe wydarzenie otworzyła dyrektor festiwalu Paulina Kisiel słowami: – Bawcie się dobrze i wspólnie „Wypijmy za błędy!”.

Tak brzmiało hasło przewodnie wernisażu, który z czasem miał przerodzić się w huczną zabawę. Okazało się, że temat był uzasadniony, bo jak opowiadali producent przedsięwzięcia Wojtek Trzcionka i kuratorka Ewa Trzcionka przygotowaniom do otwarcia Domu Idei towarzyszyła cała seria wypadków, porażek i „pożarów”, które udało się wspólnie gasić. – Jeśli ma się na swojej drodze tyle niespodziewanych przypadków i błędów, to jedyne, co może nas uratować, to pokora przed rzeczywistością i biegiem zdarzeń, elastyczność i przede wszystkim dobry zespół. Gdyby nie wyrozumiałość i współpraca artystów nie udałoby nam się stworzyć tak interesujących wystaw. To o czym mówię, to zwykle są kulisy i nikt o nich głośno nie mówi, jednak tematyka festiwalu pozwala nam mówić o tym głośno. Bo nie jest ważny błąd, ważne jak potrafimy z niego wyjść – mówiła Ewa Trzcionka, która zdradziła na przykład, że obiekty wystawy Marka Cecuły „Formy ułomne” dojechały na miejsce w połowie potłuczone. Przy współpracy z artystą udało się zmienić koncepcję i pokazać niezwykłą lapidarną instalację. Podobnie było z modelem „Nawy” autorstwa Oskara Zięty – nikt nie ukrywał uszkodzeń powstałych w transporcie.

_MG_5567-HDR-1

O ostatniej porażce przekutej w funkcjonalny i piękny obiekt opowiedział Wojtek Trzcionka: – Ilość niepowodzeń jaka towarzyszyła nam przy pracy nad wystawą „Error 380” przejdzie chyba do historii! Instalacja, nad którą architekt Przemo Łukasik współpracował z firmą WKG, specjalizującą się w branży kamieniarskiej przeszła chyba najwięcej metamorfoz… Tu na miejscu próbowaliśmy ratować kolejne koncepcje montażu pięknego kamiennego blatu, które niestety weryfikowała rzeczywistość i względy bezpieczeństwa. Zespół „ratunkowy” powiększał się z godziny na godzinę. Byliśmy już wszyscy naprawdę zmęczeni dyskusjami na linii kurator-artysta-wykonawca i zaczęła się nam udzielać zwyczajna „głupawka”. I to chyba sprawiło, że postanowiliśmy po prostu „nie przeszkadzać” pięknemu naturalnemu materiałowi – opowiadał organizator Domu Idei.

Mogłoby się zdawać, że trudy organizowania takich przedsięwzięć mogą zniechęcać, jednak z ust Iwony Gach, prezes wydawnictwa Presso, wydawcy „Design Alive” padła deklaracja o kolejnej planowanej edycji wydarzenia, tym razem w Warszawie. – Bądżmy razem, spotykajmy się, o to właśnie chodzi, byśmy uczyli się otaczać pięknymi przedmiotami, które są dla nas ważne i o nas mówią. Takie jest bowiem motto naszego magazynu: „Rzeczy o nas”. A teraz chwyćmy kieliszki w dłoń i „Wypijmy za błędy”.

digdd

WYDARZENIE NA FACEBOOKU: tutaj

WYSTAWY:
• „Formy ułomne” – obiekty selekcjonowane przez Marka Cecułę
• „Arka. Historia pewnego domu” – Robert Konieczny, wystawa zdjęć Wojciecha Trzcionki
• „Nawa – powidoki” – instalacja Oskara Zięty
• „Error 380” – instalacja Przemo Łukasika
• „Sitomarket” – wystawa grafik Traffic Design

PROGRAM
• 07.07 sobota, 19.00
Wernisaż Domu Idei „Wypijmy za błędy” i bankiet Gdynia Design Days (obowiązują zaproszenia)
• 08.07 niedziela ERROR, 13.00-15.30
ROZMOWY: „Jaka piękna katastrofa – kiedy błąd staje się chciany”, goście specjalni: Paulina Kisiel – dyrektor Gdynia Design Days i Izabela Bołoz – kurator wystawy „Error. Czy chcesz kontynuować?”
• 09.07 poniedziałek WZORNICTWO, 13.00-15.30
ROZMOWY: „U siebie”, goście specjalni: Marta Szaban i Tomasz Krzempek – None Studio (twórcy aranżacji Domu Idei), Ewa Podhajska i Justyna Cieślica – zespół marketingu Davis, Michał Kuryłło – dyrektor sprzedaży i marketingu Paged, przedstawiciel marki Kinnarps
• 10.07 wtorek GRAFIKA, 14.00-16.30
ROZMOWY: „Na murze” grafika w przestrzeni publicznej, goście specjalni: Jacek Wielebski – grafik, Traffic Design; Patryk Hardziej – grafik, kurator wystawy „Karol Śliwka – Polskie Projekty Polscy Projektanci”
• 12.07 czwartek ARCHITEKTURA, 14.00-16.30
Projekcje filmów o architekturze, spotkania z twórcami
ROZMOWY „O architekturze”. Goście specjalni: Przemo Łukasik – architekt, Kamil Śliwka i Mateusz Bielesz – producenci filmu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”
PROJEKCJA „Idea jest najważniejsza. Architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” (reż. Jacek Link Lenczowski), partner filmu: AQForm Lighting Solutions
PROJEKCJA „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” (reż. Ewa Trzcionka)
• 14.07 sobota, 21.00
Pożegnalny dancing w Domu Idei

Miejsce: Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”, ul. Zawiszy Czarnego 1
Godziny otwarcia: niedziela-piątek 12.00-20.00, sobota 12.00-24.00
Organizator: „Design Alive”
Partner główny: Gdynia Design Days
Partnerzy: BanGlob, Kinnarps, Davis, WKG, Paged Meble, Traffic Design, Bujnie, Projekt68, Secto Design, FloraMuzyka
Kurator: Ewa Trzcionka
Aranżacja przestrzeni: NONEgrupa
Produkcja: Wojciech Trzcionka
Koordynacja: Magdalena Krelińska

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: