Wracają kultowe Błonie

Wraca niegdyś kultowa polska marka Błonie. Reaktywowana manufaktura wprowadza trzy kolekcje nowych zegarków z nostalgiczną, polską duszą.

Błonie Klasyczne to kolekcja inspirowana dawnymi, produkowanymi w latach 60. zegarkami. 10 lat trwania produkcji w epoce PRL zaowocowało ponad 1,2 mln wyprodukowanych zegarków.  Projektując Błonie Klasyczne, chcieliśmy nawiązać do dorobku Zakładów Mechaniki Precyzyjnej w Błoniu, gdzie wytwarzano zegarki dla szerokiego odbiorcy w czasach PRL. Zegarki te, mimo iż powszechnie dostępne, były na swój sposób wyjątkowe, piękne i ponadczasowe. Jak wiele polskich produktów wzorniczych z tamtych lat. Sądzę, że udało nam się oddać ducha Błoniaków, wprowadzając jednak współczesne akcenty wzornicze – mówi Michał Dunin, założyciel reaktywowanej firmy Błonie. W kolekcji znajdziemy dwa kwarcowe modele: Zodiak i Super. Zodiak to symbol lat 60. i kultowa propozycja dawnej firmy Błonie. Podobieństwo do pierwszego Zodiaka widoczne jest przede wszystkim w wyglądzie tarczy, na której umieszczono przecinające ją na środku linie. Model Super wyróżnia się z kolei wieloelementową tarczą z dwufunkcyjnym kalendarzem oraz mechanizmem kwarcowym wzbogaconym o system „sweep second”, czyli specjalnym napędem poruszającym sekundnik w odstępach ¼ sekundy. Model ten łączy ponadczasową klasykę z najnowszymi trendami. W obu modelach godzinę 12.00 zdobi odświeżony logotyp Błonie autorstwa polskiego kaligrafa Adama Romualda Kłodeckiego.

Klasyczne Błonie Limitowane zostaną wyprodukowane w liczbie po 200 numerowanych sztuk każdej wersji kolorystycznej. Kolekcję otwiera dostępny w trzech wariantach kolorystycznych model o nazwie Jantar. Zegarek ten stanowi bezpośrednie nawiązanie do modeli zegarków z lat 60. – Jantar to klasyka w nowym wydaniu. To model ponadczasowy, a jednocześnie czerpie garściami z tego, co pozostawiło nam ZMP Błonie – dodaje Michał Dunin. 

Producent zdecydował się umieścić na zegarkach napis „Made in Poland”, tak jak to było w przypadku modeli produkowanych w ZMP Błonie w latach 50. i 60. Czasomierze są składane przez polskich zegarmistrzów w Warszawie i produkowane jedynie w liczbie kilkunastu sztuk rocznie. Nie ma wśród nich dwóch identycznych egzemplarzy choćby ze względu na wybraną przez klienta tarczę. – Swoją unikatowość zegarki z serii Błonie Rzemieślnicze zawdzięczają opracowanej przez nas technologii produkcji porcelanowych tarcz. Prace nad techniką ich wytwarzania trwały aż pięć lat, ale mamy się czym pochwalić – dodaje kierownik produkcji Maciej Morawski.

Więcej na: www.zegarkiblonie.com.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zegarek dla miłośników Bauhausu z okazji jubileuszu 100-lecia

Prostota i styl

Schramberg | 7 marca 2019

Junghans wypuścił limitowaną edycję klasyka - zegarek Max Bill Automatic.

Wachlarz czasu

Wachlarz czasu

Tel Awiw | 27 grudnia 2014

Manifold Clock, to zegar który nie posiada tradycyjnych wskazówek.