Hołd dla architektury w stylu palladiańskim

Ukończony na początku 2021 r. elegancki budynek otoczony sadem drzewek owocowych i winorośli to Willa Ca’ Gioia, wzniesiona na fundamentach zabytkowych zabudowań gospodarczych. Prosta struktura jest nowoczesną interpretacją położonego w sąsiedztwie dzieła XVI-wiecznego włoskiego architekta Andrea Palladio, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Willi Angarano.

Na strukturę w kształcie litery L składa się niższy, usytuowany na wzniesieniu, podłużny budynek z dwuspadowym dachem, połączony z dwukondygnacyjnym budynkiem głównym. Prosta geometria wykorzystanych do stworzenia elewacji materiałów doskonale wpisuje się w założenia stylu palladyńskiego inspirowanego twórczością Andrea Palladio, zakładającego funkcjonalną harmonię proporcji i symetrię planu.

Klasyczne piękno willi Ca’ Gioia to owoc długiego procesu projektowania, w który zaangażowani byli zarówno właściciele, jak i architekt Francesco Pascali. – Pracowaliśmy nad tym projektem przez cztery lata, aby stworzyć dzieło kompletne, w którym wykorzystane będą praktycznie wyłącznie materiały, jakie najbardziej sobie cenię, w tym Lapitec, we wszystkich jego odmianach: na fasadę, dachy, podłogi na zewnątrz, wyłożenie łazienek, blaty kuchenne, a także niektóre elementy wykończenia mebli – opowiada architekt. – Praca w sąsiedztwie wielkiego dzieła, jakim jest palladiańska Willa Angarano, narzuciła nam język, którym powinniśmy się posługiwać, aby idealnie wkomponować się w projekt mistrza, identyfikując poszczególne moduły, prawidłowe proporcje oraz wyważenie stosunku pustych przestrzeni.         

Wewnątrz wyższego budynku znajduje się salon z jadalnią, kuchnia oraz gabinet. Na piętrze zaprojektowano przestrzeń nocną obejmującą trzy sypialnie, cztery łazienki oraz dużą garderobę. W drugim budynku znajdziemy natomiast duży garaż, pokój gościnny z łazienką, osobną część mieszkalną dla pracownika właścicieli domu, a także dużą otwartą przestrzeń, która może pełnić różne funkcje w zależności od konkretnych potrzeb rodziny. Wnętrza utrzymano w jasnych kolorach podkreślających prostotę wystroju. Podłogi wyłożono dużymi płytkami Lapitec w kolorze Bianco Crema Vesuvio, które użyto również do pokrycia elewacji i dachu, podczas gdy na suficie oraz niektórych ścianach dominują drewniane belki, oraz boazerie.

Więcej na: www.francescopascaliarchitetto.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: