Wiedeński jubileusz

wiedeń | marcin mońka

20 lipca 2014 | Sztuka | Wydarzenia |

Słynne nie tyko w Austrii Muzeum Sztuki Użytkowej świętuje swoje 150. urodziny. I z tej okazji przygotowało cztery okolicznościowe ekspozycje.

MAK rozpoczął świętowanie już w czerwcu, otwierając wystawę „Wzory. 150 lat MAK-u: od rzemiosła artystycznego po design”. To na niej prześledzimy losy instytucji od chwili zalożenia w 1864 roku, gdy promowała austriackie rzemiosło aż do dziś, gdy stała się jedną z najważniejszych w tej części Europy placówek zajmujących się na co dzień wszechstronną tematyką, od wzornictwa przemysłowego, poprzez architekturę aż po sztukę najnowszą.

Doskonałym uzupełnieniem tej części jubileuszu jest bez wątpienia towarzysząca równoległa ekspozycja „Obrazy. 150 lat MAK-u: wystawy na fotografiach”, która prezentuje współczesną i historyczną dokumentację fotograficzną wystaw, które odbyły się w muzeum. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych MAK-u.

Ważną częścią jubileuszowych prezentacji jest wystawa twórczości austriackiego projektanta, artysty i architekta, zmarłego w tym roku  Hansa Holleina. Na trwającej od końca czerwca wystawie można zobaczyć materiały pochodzące z archiwum artysty, które nigdy wcześniej nie były prezentowane.  Wszystkie trzy ekspozycje można oglądać do 5 października.

W roku jubileuszowym MAK przygotował również wystawę poświęconą twórczości Josefa Hoffmanna i Adolfa Loosa. Wystawa „Drogi modernizmu. Josef Hoffmann, Adolf Loos i ich impakt” dokumentuje różne, często sprzeczne ze sobą drogi do współczesnego kreowania przestrzeni życiowej. Wystawę będzie można jednak zobaczyć dopiero po 10. grudnia 2014 r.

Bliższe informacje na stronie: www.mak.at

Partage ObjektfotoAdolf Loos, Sessel für das Café Museum, Wien, 1898; Ausführung: J. & J. Kohn © MAK / Georg Maye

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: