W Poznaniu drzemie potencjał

| WOJCIECH TRZCIONKA

15 marca 2012 | Bez kategorii

Dwie niezwykle ciekawe wystawy, gdyż pokazujące potencjał projektowy dwóch miast – Poznania i Berlina, można zobaczyć w Concordia Design w stolicy Wielkopolski. To „Kod miasta” i „ID Berlin – Industrial Design Competence”. Jak wypadamy w tym zestawieniu?

Dwie niezwykle ciekawe wystawy, gdyż pokazujące potencjał projektowy dwóch miast – Poznania i Berlina, można zobaczyć w Concordia Design w stolicy Wielkopolski. To „Kod miasta” i „ID Berlin – Industrial Design Competence”. Jak wypadamy w tym zestawieniu?

Ja już po pobieżnym przyjrzeniu się obu wystawom miałem nieodparte wrażenie, że to nie stolica Niemiec, ale dużo mniejszy Poznań, ma więcej do zaoferowania. Od dawna wiedziałem, że w Wielkopolsce działa mnóstwo świetnych firm meblowych i dizajnerów, a swoje siedziby mają tu duże firmy jubilerskie, ale nie wiedziałem, że jest ich aż tyle (sama branża jubilerska to: Kruk, Yes, Apart, czy genialna Orska), i że stanowią top polskich marek. Pewne produkty wciąż wyglądają lepiej, inne gorzej, ale widać, że projektowanie w firmach zaczyna odgrywać kluczowe znaczenie.

„Kod miasta” pokazuje ogromny potencjał twórczy Poznania przez sylwetki projektantów i marki kierujące się designem w swojej strategii. Design przewija się tu jako projektowanie produktów, usług, komunikacji, architektury, przestrzeni publicznej, grafiki, mody, a także jako proces w zarządzaniu. Na wystawie zobaczymy biżuterię, kolekcje mody, meble, porcelanę, opakowania produktów, koncept salonów telefonii mobilnej, ławki i stojaki na rowery do przestrzeni miejskiej, projekty graficzne – logotypy, książki, projekty architektury, urządzenia hi-tech, projekty dla przemysłu motoryzacyjnego, prezentację autobusu z napędem elektrycznym, wreszcie design process na przykładzie uczelni projektowej oraz centrum sztuki i biznesu. – Wybór tych przedmiotów czy miejsc wskazuje jedynie na obszary, w których projektowanie jest szczególnie dobrze rozwinięte – mówi Monika Tokarska, kuratorka wystawy.

– Wystawa „Kod miasta” jest efektem współpracy, której nadrzędnym celem jest pokazanie designu Poznania. Nie tylko tego, który widzimy w concept-storach czy na konkursach, ale również takiego, który buduje naszą codzienność – od autobusu począwszy na stronie internetowej kończąc – dodaje Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Projektanci i marki biorące udział w wystawie to: Mariusz Małecki, Paweł Grobelny, Tomasz Augustyniak, Anna Orska, Magdalena Sikorska, Magdalena Pilaczyńska, Natalia Jaroszewska, Joanna Polińska, Mikołaj Wierszyłłowski, Piotr Kuchciński, AnoMalia, MindSailors, Solar, Meble Vox, Grupa Allegro, Stary Browar, Yes, Apart, Lisner, Port Lotniczy Ławica, Solaris, Nivea Polska, Volkswagen Poznań, W. Kruk i School of Form.

Wystawy „Kod miasta” i „ID Berlin – Industrial Design Competence” w Concordia Design w Poznaniu czynne są do 15 marca.

Więcej: www.concordiadesign.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Stary dom z nowym duchem

Stary dom z nowym duchem

Poznań | 5 lutego 2024

Dom Agnieszki i Piotra Kuchcińskich na poznańskim Grunwaldzie czaruje urokiem