W neutralnym tonie

Są takie lokalizacje, które swoim sąsiedztwem wręcz onieśmielają. Apartament na krakowskim Podgórzu z widokiem na Wisłę i Kazimierz należy do takich miejsc.

Powstaje wtedy pytanie, czy projektowane wnętrze powinno stać się na tyle neutralne, by nie konkurowało z piękną perspektywą za oknem, czy wręcz przeciwnie – trzeba starać się mu dorównać, uzupełniać, zaskakiwać, a nawet odwrócić uwagę od otoczenia, w którym się znajduje. Architekt Jacek Jaskóła w swoim najnowszym projekcie szuka na nie odpowiedzi.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

Aranżacja 140-metrowego apartamentu powstała na zlecenie klienta, z którym architekt wielokrotnie pracował już w Warszawie. Tak długa współpraca zaowocowała wzajemnym porozumieniem, które doprowadziło do stworzenia wnętrza utrzymanego w stonowanych barwach ziemi, wypełnionego naturalnymi materiałami i prostymi formami uzupełnionymi o minimalistyczne detale i klasyki designu.

– Założenie było takie, by w szerszej perspektywie to właśnie widok za oknem dominował, a dopiero w późniejszym kontakcie wybijają się jakość materiałów, forma i sztuka – zdradza Jacek Jaskóła, założyciel pracowni jjarchitekci.

Im prościej, tym trudniej – można by powiedzieć, patrząc na to jak ogromnych nakładów pracy trzeba było by osiągnąć tak minimalistyczny efekt. Precyzji wymagała bowiem nie tylko sama aranżacja, ale również znalezienie odpowiednich wykonawców i materiałów, tym bardziej jeśli w ścianach i sufitach schowane są dziesiątki kilometrów kabli i instalacji. Sporym wyzwaniem dla architekta było tu właśnie uporządkowanie i przeprojektowanie wszystkich instalacji w tym rekuperacji, klimatyzacji sieci dla instalacji tzw. inteligentnego domu i nagłośnienia.

Mieszkanie z widokiem

Wśród oczekiwań właściciela wobec nowego układu funkcjonalnego było wydzielenie przestrzeni do pracy w taki sposób, aby można ją swobodnie łączyć z częścią mieszkalną, zachowując jednocześnie widok na Wisłę. 

Gabinet zgodnie z wytycznymi mieści się więc w obrębie salonu, gdzie został wydzielony poprzez regał ze sklejki Intterno, a z drugiej strony przez ruchome drzwi z dymionego szkła, zapewniające podgląd na widok za oknem.

W samej części wypoczynkowej króluje duża wygodna sofa, nad którą zawisł tryptyk Marcina Brodowskiego, a obok stanęły stoliki o oryginalnych formach. Rzeźba z serii „Metero” Michała Aneli, którą umieszczono przy samym oknie, idealnie załamuje światło, wyglądając tak, jak gdyby została stworzona w tej samej pracowni, co obrazy Brodowskiego.

Znajdująca się tuż obok kuchnia z wyspą z marmuru wydziela przestrzeń jadalni z umieszczonymi w niej klasykami designu, takimi jak stół Tulip projektu Eero Saarinena czy krzesła S34 projektu Marcela Breuera.

Również w tej części mieszkania zabrakło rzeźb – dojrzymy tu wiszące Mobile oraz miecze miecznika w części jadalni, a na wyspie kuchennej dwa obiekty Przemka Branasa z wystawy „Model głowy człowieka, którego w życiu ominęło wszystko”, którą można było oglądać w pobliskiej Cricotece.

Minimalistyczna sypialnia ze świetlikiem na dachu, którego poziom przyciemnienia można regulować, jest utrzymana konsekwentnie w ciepłych jasnych barwach. Jedynym urozmaiceniem dla prostej formy łóżka jest tu rzeźbiarska forma fotela Orange projektu Hansa Olsena i lamp Bloom Stripe projektu Svend Aage Holm-Sørensena firmy Warm Nordic.

Dwie łazienki i toaleta różnią się od siebie tylko odcieniami; kamienne wykończenie tworzy wrażenie jaskini, dodatkowo spotęgowane przez świetlik. W głównej łazience efekt surowości równoważy jednak sauna wprowadzająca wizualne ocieplenie za sprawą drewnianych wykończeń.

Dodatkowo, nad całym apartamentem mieści się taras, na który prowadzą spiralne schody w kolorze blado różowo-koralowym – stanowiące jedyny wyraźny akcent kolorystyczny we wnętrzu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Przestrzeń osobista

Przestrzeń osobista

Kraków | 13 czerwca 2023

Magia luster w krakowskim mieszkaniu projektantki i scenografki Natalii Horak