Trzy poziomy ciszy

Trzypoziomowy apartament na Brooklynie miał sprzyjać powrotowi do równowagi po intensywnych i częstych podróżach biznesowych – mieszkańcom zależało na stworzeniu oazy, w której mogliby nabrać sił.

Brooklyn, dzielnica drzew i domów. Sypialnia dla pracowników centrum finansowego Manhattanu. To tu znajduje się mieszkanie w XIX-wiecznej kamienicy wybudowanej w stylach angielskim i włoskim. Biuro architektoniczne BAAO (Barker Associates Architecture Office) zaprojektowało ten apartament na Brooklynie dla dwojga młodych ludzi: rzadkich, ale wymagających gości własnego domu.

Punktem wyjścia dla projektantów stała się stylowa architektura budynku: klasyka jako tło dla nowoczesnych akcentów, z charakterystycznymi łukowatymi drzwiami i obejmującym niemal całą ścianę oknem frontowym. Udało się stworzyć przestrzeń wypełnioną światłem i stonowaną kolorystyką z przyciągającymi uwagę akcentami dekoracyjnymi subtelnie nawiązującymi do stylu industrialnego.

Magazyn Design Alive

NR 45 JESIEŃ 2023

ZAMAWIAM

NR 45 JESIEŃ 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 10 DA HOME 2023

Przestronna kuchnia zajmuje teraz całą szerokość domu – zaaranżowano ją jako miejsce do spotkań i wspólnego gotowania. Wyposażono ją w dużą, marmurową wyspę z obszernym blatem i prostą linią szafek w linii dolnej. Jest jak czysta przestrzeń w kamiennej ramie z miedziano-złotymi elementami dekoracyjnymi.

Prowadzące na piętro odrestaurowane drewniane schody w ciemnym, głębokim odcieniu wprowadziły do wnętrza ekspresyjny akcent wertykalny. Salon umiejscowiono na drugim poziomie, a jego aranżację podporządkowano przeszklonej ścianie frontowej. W tym modernistycznym porządku punktem centralnym stała się gipsowa, żłobkowana obudowa kominka. W bibliotece i gabinecie pojawiły się ozdobne sztukaterie przywołujące duch klasycyzmu. Prosta i funkcjonalna sypialnia została maksymalnie otwarta na światło dzienne dzięki wyjściu na balkon.

W łazience zastosowano podobne co w kuchni kontrastujące ze sobą materiały: kamień i złoty połysk. Na trzecim poziomie apartamentowca znalazły się pokoje dla gości.

Arch House dał parze zapracowanych ludzi przestrzeń wolną od chaosu; zbudowaną w oparciu o klasyczne ponadczasowe linie z nowoczesnymi, czasem zaskakującymi akcentami. Siłą tego apartamentu okazało się również maksymalne otwarcie na światło naturalne.

BAAO to wielokrotnie nagradzana firma założona w 2006 roku przez Alexandrę Barker. Tworzy ją multidyscyplinarne zespół architektów i projektantów z Nowego Jorku. BAAO realizuje projekty zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej: kamienice, osiedla mieszkaniowe, budynki szkolne, handlowe. Architekci z BAAO interesują się relacją zachodzącą pomiędzy człowiekiem współczesnym a przestrzenią, która ma zaspokoić jego podstawowe potrzeby.

Kuchnia zajmuje całą szerokość apartamentu. Podzielono ją na pełniące różne funkcje pomieszczenia połączone charakterystycznym łukowym przejściem. Jedna z nich ma bardziej roboczy charakter i służy do gotowania, a w drugiej właściciele przyjmują gości. Dominującym materiałem jest szlachetny kamień od ABC Stone (Olympian White Danby) skontrastowany ze starą, drewnianą podłogą. Wykorzystano tu także baterie kuchenne firmy Kallista, niestandardowe zlewozmywaki kamienne Marmoles Stone i meble kuchenne od firmy Bespoke.
Otwarty na kuchnię salon rozjaśnia naturalne światło wpadające przez frontowe okno. Punktem centralnym jest ciekawie wykończony kominek z wyraźną linią wertykalną. To stonowane wnętrze wykończono w stylu industrialnym, wyposażając je w przedmioty wykonane z surowego drewna w połączeniu z metalem.
apartament na Brooklynie
W gabinecie zobaczymy ozdobne sztukaterie ścienne i stylizowany kominek. Każdy mieszczący się tu przedmiot stanowi punkt odniesienia do przeszłości: klasyczne biurko, krzesła-rzeźby, ale również industrialna lampa, która zdaje się chwiać na swojej podstawie.
apartament na Brooklynie
Marmur i złoty błysk – mały łazienkowy luksus. Wykorzystany tu kamień pochodzi od europejskiego producenta (Calacatta Bettogli), a połyskująca złotem armatura to „Master” firmy Waterworks.
apartament na Brooklynie
Zaskakujący akcent: umiejscowiona przy kuchni wnęka z marmurową umywalką i złotą armaturą (korespondującymi z aranżacją łazienki); wykończona tapetą marki Maison C – pochodzącą z artystycznej kolekcji zaprojektowanej przez plastyczkę i ilustratorkę Costanzę Theodoli-Braschi i projektantkę wnętrz Chiarę de Rege. Ich prace są pełne onirycznych nawiązań, postaci fantastycznych i afirmacji kobiecości.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak tu się pracuje!

Jak tu się pracuje!

Nowy Jork | 16 marca 2023

Na Brooklynie otwarto nowoczesne biuro coworkingowe The Malin

Domowa galeria sztuki

Domowa galeria sztuki

Santiago | 28 stycznia 2023

Zaglądamy do spektakularnego apartamentu w bogatej dzielnicy stolicy Chile

Siła detalu

Siła detalu

Radom | 23 stycznia 2023

Mieszkanie w 100-letniej kamienicy przeszło pełną koloru transformację