Tobaco. Hotel w fabryce papierosów

Łódź | MAR

29 lipca 2013 | Architektura | Ludzie | Miejsca |

Kiedyś działała tu fabryka papierosów. Dziś mieści się tu hotel, a nawiązanie do dawnej funkcji obiektu pozostawiono w nazwie. Hotel Tobaco jest położony w centrum Łodzi, pośród zabytkowych kamienic i budynków pofabrycznych.

Obiekt wciąż znajduje się w otoczeniu zabytkowych kamienic i budynków pofabrycznych. Pod koniec XIX wieku, gdy został wzniesiony, działała tu wytwórnia tkanin i wyrobów wełnianych Karola Kretschmera. W 1932 roku na terenie fabryki swoją działalność rozpoczęła Państwowa Wytwórnia Papierosów.

Dziś po rewitalizacji pełni zupełnie inne funkcje. Stał się hotelem, a za projekt wnętrz była odpowiedzialna łódzka Pracownia ec5, którą tworzą Luiza Jodłowska, Martyna Nowak, Hanna Pietras, Piotr Płóciennik oraz Dorota Szafrańska. – Wnętrza nawiązują charakterem do designu lat 50-tych i 60-tych. Zarówno w pokojach hotelowych, jak i w częściach wspólnych dominują grafit i żywe kolory: niebieski, fioletowy, zielony. Motywem przewodnim dla całego obiektu jest kolor żółty, który pojawia się w identyfikacji wizualnej oraz elementach dekoracyjnych – przyznają projektanci z ec5.

W hotelu wiele elementów wyposażenia wnętrz oraz mebli wykonano z forniru orzechowego, którego powierzchnię wykończono matowo i na wysoki połysk. Ciemne i żywe kolory zostały zestawione z dużymi powierzchniami białych ścian, posadzki i dekoracji okiennych. W ten sposób uzyskano efekt jasnych i przestronnych wnętrz.

Architekci postanowili podkreślić fabryczną przeszłość obiektu. Gdzie tylko było możliwe – wyeksponowano ceglane ściany i sufity. W wielu miejscach użyto surowego betonu, m. in. do wykonania lady recepcyjnej, a w holu głównym pozostawiono na suficie odsłonięte instalacje.

Stonowaną kolorystykę przełamano kolorem złotym i niebieskim w elementach dekoracyjnych, takich jak mozaika ścienna oraz krzesła w stylu lat 50-tych czy lampy. Z kolei w sali śniadań zaprojektowano stały bufet o bardzo dynamicznej formie wykonany z corianu i laminatu o złotym kolorze.

Więcej: www.ec-5.com, www.hoteltobaco.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Harmonijny miks

Harmonijny miks

Łagiewniki | 25 maja 2023

Łagodne oblicze eklektyzmu domu architektki wnętrz Hanny Pietras

Powidoki

Powidoki

Łódź | 20 stycznia 2023

Esencja spokoju i elegancji we włoskim stylu. Oto łódzkie mieszkanie proj. 3XEL

Kamieniczny indywidualizm

Kamieniczny indywidualizm

Łódź | 7 listopada 2022

Piece kaflowe i sztukaterie! Odwiedzamy urocze mieszkanie w łódzkiej kamienicy