Tesktylia po recyklingu

Pocięte kawałki tkanin, resztki puchu, ścinki to zazwyczaj poboczne elementy powstałych produktów. Tandem Krupka-Steighan pokazuje jak możemy ponownie z nich skorzystać.

Działające od 2014 roku Krupka-Stieghan to dwuosobowe studio projektowe z Berlina. Katrin Krupka po studiach filologicznych, historycznych i architektonicznych pracowała jako niezależna projektantka. Doświadczenie zdobywała też w pracowni Benjamina Huberta. Z kolei drugi połowa, czyli Phillip Stieghan, to absolwent marketingu i komunikacji.

Najnowszą propozycją projektantów jest seria Recreate Textiles powstała we współpracy z Saxon Textile Research Institute (STFI) i Basf Designfabrik. Do jej wykonania wykorzystano bawełniane odpady. Krupka-Stieghan zauważyli, że materiały te zazwyczaj są marnowane. Postanowili więc pokazać, że to też cenny surowiec.

Serie testów wykazały, że zrecyklingowane resztki takie jak: puch, przędza, pocięte kawałki mają potencjał także w meblarstwie. Inne z sugerowanych użyć to tkaniny tapicerskie, osłonowe, panele akustyczne, dekoracje, a także w produkcji lamp, ścian czy siedzeń.

Projekt narodził się na styku przemysłu, badań naukowych i projektowania. Połączone i przetworzone odpady mają miękką, lecz stabilną strukturę. Naturalne włókniny poprzez mieszankę różnorakich surowców dają wiele kombinacji kolorystycznych.

Więcej na: www.krupka-stieghan.de, www.moeve.de, www.designfabrik.basf.de

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowoczesny golibroda

Nowoczesny golibroda

Londyn | 17 stycznia 2018

Benjamin Hubert ze studia Layer zaprojektował system pędzli do golenia.

Parawan z konopii

Parawan z konopii

LonDYN | 3 lutego 2016

Scale to modułowy akustyczny parawan, który możemy dowolnie przekształcać.