Sukces dobrze zaprojektowany

poznań | łukasz potocki

24 maja 2014 | Design | Wydarzenia |

Design to nie tylko meble. Design to wszystko co nas otacza. Dlatego na wystawie „Sukces dobrze zaprojektowany” towarzysząca drugiej Powszechnej Wystawie Krajowej – Konkurencyjna Polska, będzie można zobaczyć również łazik marsjański, wóz strażacki czy jacht.

Mijające ćwierćwiecze w polskiej gospodarce udowodniło, że naprawdę silne i rozpoznawalne są te marki, które postawiły na współpracę z działem projektowym. Od dobrego projektu zależy bowiem sukces firmy – w znaczeniu sukcesu ekonomicznego i wizerunku. Prezentacji tych marek służy wystawa „Sukces dobrze zaprojektowany” towarzysząca drugiej Powszechnej Wystawie Krajowej – Konkurencyjna Polska, która odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 2-15 czerwca. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent RP, Bronisław Komorowski.

PWK Konkurencyjna Polska to jedyne wydarzenie w Polsce prezentujące najważniejsze osiągnięcia Polski w latach 1989-2014, które w istotny sposób wpłynęły na wzrost znaczenia gospodarczego i politycznego Polski na arenie międzynarodowej. Jest to również okazja do zaprezentowania procesu budowy i kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego opartego na innowacyjnej gospodarce, z powodzeniem konkurującej na rynku globalnym.

Odbywająca się w jego ramach wystawa „Sukces dobrze zaprojektowany” ma w głównej mierze charakter edukacyjny. Jej zadaniem jest odczarowanie słowa design, zdewaluowanego, bądź niezrozumiałego dla szerokiego grona odbiorców. Dlatego obok krzesła, sofy oraz obuwia – produktów niejako w naturalny sposób kojarzonych z nazwiskiem projektanta, na wystawie pokazany zostanie również odkurzacz, jacht oraz gaśniczy samochód lotniskowy, a także dobrze zaprojektowane i doskonale spełniające oczekiwania konsumenta usługi.

Do wskazania firm i marek, które wyróżnia doskonałe wzornictwo zaproszeni zostali uznani eksperci z dziedziny designu. Zespół kuratorski dokonał wyboru ponad 30 firm i produktów, wskazując niejednokrotnie na kompleksowe podejście do projektowania – począwszy od identyfikacji wizualnej marki, interfejsu strony internetowej, opakowania aż po usługi komplementarne.

Prezentowane na wystawie firmy oraz produkty udowadniają, iż polski design jest konkurencyjny i swym poziomem nie odbiega od europejskiego. Wybór tych a nie innych marek może być zaskoczeniem ale również okazją do refleksji o projektowaniu, które towarzyszyć powinno każdej sferze życia.

Kuratorzy wystawy: Janusz Kaniewski (Kaniewski Design), prof. Marek Owsian (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Joanna Oziemblewska (Instytut Wzornictwa Przemysłowego), Gosia Rygalik i Tomek Rygalik (Studio Rygalik), Ewa Trzcionka (redaktor naczelna „Design Alive”), prof. Andrzej Ziębliński (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie).

Marki wskazane do udziału w wystawie: Łazik Marsjański (Politechnika Białostocka), Zieta Processdesign, Alma, Dobra Kaloria, Fabryka Porcelany Ćmielów, InPost, Tołpa, Ziaja, Balma, Noti, Paged, PROFIm, Vox, Vzór, Gerda, Libet, Zelmer, Wojas, Kross, Yeti, Delphia, Solaris, Wawrzaszek, Bajo, Gucio.

Więcej na: www.pe-wu-ka.mtp.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Sukces dobrze zaprojektowany [zdjęcia]

Polski sukces

poznań | 16 czerwca 2014

Zobacz zdjęcia z wystawy "Sukces dobrze zaprojektowany".