Studio Dzień Dobry TVN w nowej aranżacji Sikora Wnętrza

Studio Dzień Dobry TVN, najpopularniejszego polskiego programu śniadaniowego,  w nowej aranżacji. Za projekt odpowiadała pracownia Sikora Wnętrza.

Wybór pracowni profesora Jana Sikory nie był przypadkowy. Poprzedni rok to dla Sikora Wnętrza aż 14 międzynarodowych nagród — w tym wiele w USA. To nie przeszło bez echa. Dodatkowo TVN Warner Bros. Discovery przeprowadziło proces, którego celem było nawiązanie  współpracy z pracownią, która stworzy unikalny i innowacyjny projekt. 

– Studio Dzień Dobry TVN przechodziło wiele metamorfoz, ale od wielu lat jest to najpoważniejsza rearanżacja. My naprawdę usunęliśmy wszystko, co było wcześniej. Praca nad projektem to pół roku przygotowań. Etap realizacyjny zajął trzy tygodnie od demontażu wcześniejszej scenografii do finalnego rozstawienia nowych mebli – mówi Jan Sikora. 

Inwestorowi zależało na pełnym makeoverze studia. Chciał świeżości. Architekci z Sikora Wnętrza zaczęli więc od carte blanche a celem była nowoczesna, przestronna i loftowa przestrzeń. Co ważne — założeniem był zupełnie nowy układ funkcjonalny pomieszczenia. Tu zmienione zostało absolutnie wszystko: miejsce kuchni, make-up, mobilna scena, autorskie dedykowane meble.

Studio Dzień Dobry TVN liczy ponad 400 m kw. oraz dodatkowe pomieszczenia na innych piętrach, jak chociażby kawiarenka, która mieści się na parterze. Te miejsca były także przedmiotem opracowania i zostały wykonane w stylistyce spójnej z główną przestrzenią studia.

Poza oświetleniem stricte technicznym, architekt we współpracy z AQForm dobrał oświetlenie architektoniczne – łączące formę wizualną, pasującą do przestrzeni z potrzebą funkcjonalną.

– Przestrzeń fizyczna studia oraz to, co widzimy w kamerze to dwie różne rzeczywistości. Zaskakujący jest także fakt, że materiały muszą mieć podwyższoną odporność, gdyż praca na planie to dynamiczna praca całej ekipy — tu wszystko musi być przemyślane i działać jak w szwajcarskim zegarku. Miejsce na ruch kamer, odejście dla operatorów, ustawienie oświetlenia, filtry i krycie to tylko kilka z kluczowych aspektów, które muszą się idealnie zgrywać – mówi Jan Sikora.

We wnętrzu króluje również drewno. Jest to bliskie człowiekowi i szlachetne tło dla miękkich designerskich form takich jak sofy czy fotele. Jest to ciepły i miły dla oka materiał, który jest ponadczasowy. Jest to także element rozpoznawczy projektów Sikora Wnętrza.

– Stworzyć wnętrze studia to jedno, ale stworzyć wnętrze, które przełamuje schematy to już rzecz, która cieszy mnie szczególnie – mówi Jan Sikora.

Dzięki współpracy pracowni Sikora Wnętrza z TVN Warner Bros. Discovery powstało studio telewizyjne, które nie jest banalne stylistycznie i krzykliwe. Powstało miejsce, które wyznacza nowe standardy. Stworzono przestrzeń harmonijną, oszczędną i minimalistyczną.

– I to wywołało dyskusję na temat estetyki i tego, czym jest piękne wnętrze. Z tego jestem szczególnie dumny, bo stworzyć wnętrze studia to jedno, ale stworzyć wnętrze, które przełamuje schematy to już rzecz, która cieszy mnie szczególnie – dodaje projektant.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Istotny jest cel

Istotny jest cel

Warszawa | 10 grudnia 2022

Prof. Jan Sikora zdradza jak wygrywać międzynarodowe konkursy architektoniczne

Ujarzmiona surowość

Ujarzmiona surowość

Warszawa | 14 lipca 2022

Niezwykły salon fryzjerski Sylwii Gaczorek projektu pracowni prof. Jana Sikory

Drugie życie kuźni w dawnej Fabryce Pomp w Lesznie

Drugie życie kuźni

Leszno | 2 stycznia 2021

Niezwykły loft w dawnej Fabryce Pomp w Lesznie projektu Jana Sikory