Stół Polski na Expo 2015

MEDIOlan | ŁUKASZ POTOCKI

13 września 2015 | Design | Wydarzenia |

Wystawa „Stół Polski. La Tavola Polacca” przygotowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, od 13 do 27 września, w polskim pawilonie na EXPO 2015 w Mediolanie.

Wystawa „Stół Polski. La Tavola Polacca” to 33 najlepsze produkty polskiego wzornictwa przemysłowego związane z kulturą stołu i jedzenia. IWP pokazuje na niej tradycyjne polskie marki takie jak Ćmielów, Krosno, Hefra, a także projekty młodych i ambitnych projektantów, współczesne “koncepty stołowe” – takie jak szpatułki do podawania jedzenia zaprojektowane przez Rygalik Studio, czy talerzyki do “fingerfood” młodej grupy projektowej Kabo&Pydo. Do Mediolanu pojechały także polskie meble – krzesła stołowe, fotele i pufy takich firm jak np. Tabanda, Zieta, Noti, Marbet, czy Paged.

– W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego mamy długą tradycję badań nad polską kulturą i tradycją stołową. To właśnie w IWP  projektowano w latach 50. i 60. najambitniejszą polską ceramikę, szkło, tkaniny stołowe, sztućce – mówi Bożena Gargas, prezes IWP. – Nasza wystawa w pawilonie polskim pokazuje najnowsze dokonania projektantów w dziedzinie designu stołowego. Z jednej strony nadążamy za światem, z drugiej – udaje się nam zachować naszą tożsamość, cechy narodowe, przyzwyczajenia, tradycje i polską gościnność.

Wystawę zaprojektowało Grynasz Studio, a kuratorem została Katarzyna Rzehak. – Większość przedmiotów została pokazana na dużym stole zajmującym środek sali regionów w pawilonie polskim. Na przedmioty został nałożony maping z ruchami dłoni – filmowa animacja “poruszająca” talerze, szklanki, widelce, tworzy ze statycznych kompozycji żywy teatr ruchu – opisuje Katarzyna Rzehak.

Więcej na: www.iwp.pl

zdjecie_stolu_wystawa_StolPolski

Powiązane artykuły:

Linoleum od nowa. Konkurs Forbo nie tylko dla architektów

Linoleum od nowa

Poznań | 15 kwietnia 2020

Konkurs Forbo Flooring Polska nie tylko dla archtektów

Do domu i biura

Do domu i biura

Bielsko-Biała | 30 marca 2017

CORBU i GROOVE – premiery Marbet Style.

Polecamy wydarzenia styczeń-kwiecień 2017. Tu warto lub trzeba być

Kalendarium 2017

Mediolan | 19 grudnia 2016

Polecamy wydarzenia styczeń-kwiecień 2017. Tu warto lub trzeba być.