Stefan Gierowski. Wystawa

Warszawa |

6 września 2019 | Sztuka | Wydarzenia

Malarstwo zachłyśnięte energią lat 60. Owładnięte pędem zmian, zafascynowane podbojem kosmosu. Dynamika, rytm, ruch. Już od 15 września w Warszawie zobaczymy wystawę „DEEP IMPACT – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60.”

Wystawa obrazów Stefana Gierowskiego 

Wystawa wpisuje twórczość legendy polskiej awangardy, Stefana Gierowskiego w czas niezwykłego artystycznego wrzenia. Lata 60. to bowiem dekada wielkiej energii, która rozchodziła się po wszystkich dziedzinach życia. Michel Gauthier, kurator paryskiego Centre Pompidou specjalizujący się w malarstwie awangardowym II poł. XX w., umieszcza prace polskiego abstrakcjonisty w szerokim kontekście twórczości pokrewnych mu artystów z Europy Zachodniej – Martina Barré, Anny-Evy Bergman, Jeana Degottex, Francesco Lo Savio, Mario Nigro, Otto Pienego, Pupino Samoná czy Jefa Verheyena. –„Deep Impact” ma stanowić element działań przyznających sztuce Stefana Gierowskiego wyjątkowe miejsce nie tylko w historii polskiej abstrakcji, lecz także wśród europejskiej awangardy malarskiej – podkreśla Gauthier.

Stefan Gierowski jest wybitnym polskim abstrakcjonistą, legendą awangardy malarskiej drugiej połowy XX wieku. W latach 1962–1996 roku był profesorem ASP w Warszawie. W drugiej połowie lat 50. odszedł od malarstwa figuratywnego i rozpoczął współpracę z Galerią Krzywe Koło prowadzoną przez Mariana Bogusza –  jedyną w tamtym czasie galerią sztuki nowoczesnej promującą nowe rozwiązania formalne i ideowe. Malarz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień artystycznych, a jego prace pokazywane były na wielu wystawach krajowych i zagranicznych.

DEEP IMPACT – Stefan Gierowski i europejska awangarda lat 60.
Fundacja Stefana Gierowskiego
ul. Kredytowa 9 (wejście od pl. Dąbrowskiego 8)
wystawa potrwa od 15 września do 15 listopada 2019 r.
wstęp wolny

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Artysta jest argumentem

Artysta jest argumentem

Bielsko-Biała | 13 września 2022

Wystawa poświęcona Andrzejowi Szewczykowi w Galerii Bielskiej BWA