Dorota Koziara: – Stawiajmy na Made in Poland

Mediolan |

27 stycznia 2016 | Architektura | Design | Ludzie | Opinie |

– Marzę o tym, żebyśmy tworzyli polski krajobraz w sposób harmonijny, odnosząc się do naszego klimatu, otoczenia, natury – mówi Dorota Koziara, polska projektantka, która na stałe związana jest z Mediolanem. Ostatnio została ambasadorką Tubądzin Design Awards.

Jak Dorota Koziara, mieszkająca na stałe we Włoszech, ocenia poziom polskiej architektury współczesnej?
Dorota Koziara: – W Polskiej architekturze współczesnej dzieje się wiele interesujących rzeczy. Polscy architekci, czy architekci wnętrz z dużym wyczuciem i kreatywnością tworzą projekty zarówno inwestycji publicznych, jak i domów rodzinnych i mieszkań prywatnych. Dzieje się dużo dobrego. Natomiast jeśli spojrzymy na polski krajobraz szerzej, wiele jest jeszcze do zrobienia. Niewiele polskich miast ma dobrze opracowany plan urbanistyczny. Nie wszystkie połączenia dawnego ze współczesnością to szczęśliwe rozwiązania. Nie mniej jednak w polskiej architekturze bardzo dużo się dzieje. To fakt. Niemniej jednak mamy jeszcze sporo do zrobienia. Marzę o tym, żebyśmy tworzyli polski krajobraz w sposób harmonijny, odnosząc się do naszego klimatu, otoczenia, natury. Nigdy nie miałam wątpliwości, że poziom pracy polskich architektów jest bardzo wysoki. My, Polacy, zawsze mieliśmy problem z tym, jak zrealizować projekt, ponieważ zawsze czegoś brakowało; od technologii po dobre materiały. Byliśmy zmuszeni budować z niczego, a więc kreatywność była w tym wypadku bardzo pomocna. Myślę, że jesteśmy narodem bardzo kreatywnym w wielu dziedzinach. Zajmujemy, o czym nie wszyscy wiedzą, wysokie miejsca np. w produkcji mebli jesteśmy czwarci na świecie. Niestety w większości dla wielkich koncernów jako podproducent. To, czy mamy design na światowym poziomie, będziemy mogli powiedzieć z chwilą, gdy nasze projekty z metką Made in Poland będą szeroko dostępne w sklepach na całym świecie. Jeżeli chcemy odnieść sukces na rynkach światowych, to nie możemy zamykać się tylko we własnym kraju. Musimy inwestować w dobry design, nie tylko w rozwój poprzez wykorzystywanie najnowszych technologii, bo to nie wszystko. Sukces na rynkach to to, z czego składa się dobry produkt: 50 proc. kultury i 50 proc. biznesu, czyli dobry design który napędza rozwój firmy.

OK_MG_1295-2

A jak w kraju, z którym jest pani związana zawodowo, we Włoszech, wspiera się rozwój architektów?
– Włosi dbają o architektów bardzo profesjonalnie. Firmy związane z architekturą posiadają historię nawet stuletnią, podczas gdy w Polsce kilku lub kilkunastoletnią. Ich działania są bardzo konkretne, a architekci mają do firm duże zaufanie, co nie oznacza, że polskie firmy nie odznaczają się profesjonalizmem w swojej współpracy z architektami.

Czy w Polsce istniały lub istnieją podobne przedsięwzięcia?
– Znam poważne nagrody z dziedziny architektury na świecie i często zasiadam w jury lub jako konsultant, który typuje kogo zgłosić do nagrody. To m.in. Italcementi, bardzo prestiżowy konkurs z wysokimi nagrodami. Jeśli chodzi o Polskę, to Tubądzin Design Awards jest pierwszy. Do tej pory nie było jeszcze w naszym kraju tak poważnego konkursu, otwartego dla architektów, zarówno dla profesjonalistów, jak i dla studentów. Zachęcam wszystkich do zgłaszania swoich projektów. Pierwszy etap trwa do 29 lutego 2016 r., a kategorie konkursowe to: wnętrza indywidualne, inwestycje oraz projekty koncepcyjne. Zgłaszane projekty powinny uwzględniać płytki Grupy Tubądzin.

W jaki sposób projekt Tubądzin Design Awards może wpłynąć na rozwój polskiej architektury i architektury wnętrz?
– Ten konkurs to bardzo ważny krok, który świadczy o wysokiej świadomości Grupy Tubądzin w kształtowaniu naszego otoczenia. Mam nadzieję, że właśnie z architektami, którzy wezmą udział w konkursie będziemy zmieniać polską rzeczywistość, nasze najbliższe otoczenie – zarówno wnętrza prywatne, jak i publiczne. Grupa Tubądzin posiada bardzo szeroka gamę produktów, które można wykorzystywać w różnych rodzajach wnętrz. Od architektów, biorących udział w konkursie, oczekujemy ciekawych projektów właśnie takich, które pozytywnie wpłyną na estetykę i funkcjonalność naszego otoczenia, powodując, że będzie się ono stawać coraz bardziej przyjazne i harmonijne w połączeniu z naturą i krajobrazem.

Co mogą zyskać architekci, którzy zgłoszą swój udział w projekcie Tubądzin Design Awards?
– Architekci mogą zdobyć atrakcyjną nagrodą pieniężną (Grand Prix), ale także, zapraszam ich osobiście na zwiedzanie Mediolanu w ramach Salone del Mobile i na staże w moim studio, które są jedną z nagród dla czterech laureatów.

Rozmawiała: EWELINA RADOWICZ

Więcej na: www.tubadzin.pl

OK_MG_1406

Powiązane artykuły:

Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję w kolorach Polski

Kolory Polski

Mediolan | 3 czerwca 2019

Dorota Koziara i jej kolekcja zainspirowana kolorami Polski.