Startuje Wawa Design Festiwal

Warszawa | MAR

26 sierpnia 2013 | Design | Ludzie | Styl życia | Wydarzenia |

Niemal 20 wystaw przygotowują organizatorzy Wawa Design Festiwalu, od ekspozycji prezentującej nowe białoruskie wzornictwo, poprzez projekty studenckie a na designie dla zwierząt kończąc. Różnorodność to bez wątpienia wielki atut wydarzenia, które przecież dopiero debiutuje.

Niemal 20 wystaw przygotowują organizatorzy Wawa Design Festiwalu, od ekspozycji prezentującej nowe białoruskie wzornictwo, poprzez projekty studenckie, a na designie dla zwierząt kończąc. Różnorodność to bez wątpienia wielki atut wydarzenia, które przecież dopiero debiutuje.

Choć trudno w to uwierzyć, Warszawa jak dotąd nie miała własnego festiwalu poświęconego wzornictwu. Na szczęście w tym roku polska stolica przestaje być niechlubnym europejskim wyjątkiem i na kilkanaście dni zaprasza uczestników, by przyjrzeli się z bliska, co najciekawszego w ostatnich miesiącach wydarzyło się w krajowym projektowaniu, a także u naszych sąsiadów.

Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Human”. Organizatorzy zakładają, że tegoroczna edycja odpowie na potrzeby każdej grupy społecznej czy wiekowej. Stąd jedna z wystaw głównych – „Humanity”, zostanie podzielona na dwie części: projekty dla starszych pokoleń (codzienne przedmioty dostosowane do potrzeb ludzi starszych), z których część stanowić będą obiekty kierowane do indywidualnego klienta, a część, to gotowe rozwiązania skierowane do masowego odbiorcy (domy opieki, przedszkola, przedszkola integracyjne, place zabaw). – Wystawa i program jej towarzyszący, prezentować będzie nie tylko gotowe rozwiązania przygotowane dla najstarszych odbiorców, ale jednocześnie, poprzez interaktywne prezentacje, organizatorzy pragną uświadomić dorosłym negatywny wymiar współczesnego konsumpcjonizmu – informują organizatorzy.

Na Wawa Design Festiwalu zagości wiele projektów z Białorusi. Ekspozycja „Białoruś. Ulica, której nie ma” to zamknięcie wschodniego cyklu, przygotowanego przez kuratorkę Ksenię Kaniewską – wcześniej prezentowała projekty z Ukrainy oraz Rosji podczas festiwali w Łodzi oraz Gdyni. Najnowsza, przygotowywana z myślą o warszawskim wydarzeniu wystawa stanie się pierwszą w Europie Zachodniej tak pełną prezentacją twórczości Białorusinów. – Wystawa pokazuje szerokie spektrum działalności Białorusinów, to projekt niezmiernie ważny w kontekście przewodniego hasła festiwalu – poprzez różne formy wypowiedzi: słowo pisane, muzykę, obiekt czy instalację, prezentuje bowiem zjawiska często kompletnie obce odbiorcy z Europy Zachodniej. Poszukiwanie owej „prawdziwej ulicy” to nic innego jak próba określenia miejsca współczesnej sztuki białoruskiej w europejskim nurcie – zapowiadają organizatorzy.

Podczas festiwalu Wawa Design Festiwal odbędzie się także finał trzeciej edycji polsko-białoruskiego Etno-projektu. Organizatorzy, zainspirowani rozwojem kierunku zwanego „etnodesignem”, w ciągu kilku lat stworzyli unikatową płaszczyznę wzajemnej komunikacji i inspiracji opartej na designie czerpiącym wzory z tradycyjnej kultury ludowej Polski i Białorusi. W Warszawie pokażemy efekt tegorocznej niezwykłej podróży 16 młodych projektantów, grafików, architektów z obu krajów, których etnościeżka wiodła od Mińska, Homla i Brześcia, przez Podlasie i Kurpie do Warszawy.

W czasie festiwalu zostanie zaprezentowana również wystawa „The Way to Alta Roma”, opowiadająca o pokazie mody białoruskiej projektantki mieszkającej w Polsce – Natashy Pavluchenko na Alta Roma. Narrację tej niezwykłej opowieści tworzą fotografie Emila Bilińskiego.

Warszawska publiczność będzie mogła zobaczyć także wystawę przygotowaną przez naszą redakcję: Design Alive Awards, opowiadającą o laureatach pierwszej edycji organizowanego przez nas konkursu.

Warto pamiętać też o innych festiwalowych wystawach. „Wielkopolska tradycja wzornictwa meblowego” opowie o ponad 6 dekadach wzornictwa z tego regionu, „Design dla zwierząt” zaprezentuje nie tylko animistyczne wątki w projektowaniu, ale także przedstawi obiekty powstałe z myślą o zwierzętach, „Projekt Warszawiak” to z kolei przegląd prac młodych projektantów mieszkających i tworzących w Warszawie.
W programie festiwalu znajdują się też m.in. wystawy „Dizajn dla konesera”, „Resztki. Design ze śmietnika” czy „Dizajnskład”.

Wawa Design Festiwal odbędzie się od 6 do 15 września w warszawskiej Soho Factory.

„Design Alive” jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej: www.wawadesign.eu

no images were found

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Z muralem i dębem

Z muralem i dębem

Warszawa | 24 stycznia 2024

To dom z lat 60. Architektka Anna Dębska zmieniła go nie do poznania!