Stalowa Wola stawia na design

Już nie tylko Muzeum Regionalne, znane w całej Polsce i poza jej granicami, ale być może i Dni Dizanju, staną się niebawem wizytówką Stalowej Woli. Pod koniec kwietnia rusza pierwsza edycja nowej imprezy w kalendarzu wydarzeń kulturalnych tego modernistycznego miasta.

Już nie tylko Muzeum Regionalne, znane w całej Polsce i poza jej granicami, ale być może i Dni Dizanju, staną się niebawem wizytówką Stalowej Woli. Pod koniec kwietnia rusza pierwsza edycja nowej imprezy w kalendarzu wydarzeń kulturalnych tego modernistycznego miasta.

Przed mieszkańcami miasta, bo to głównie z myślą o nich powstała nowa inicjatywa, aż trzy dni obcowania z designem. Tegoroczna odsłona nosi podtytuł „Dizajn w przestrzeni moderny” i nawiązuje do architektonicznych tradycji Stalowej Woli. Miasto wybudowano przecież od podstaw zgodnie z założeniami przedwojennej urbanistyki, zachwycając nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi i przemyślaną architekturą.

W mieście działa Muzeum Regionalne, którego sława wykracza daleko poza Polskę. Czynnie włącza się w organizowanie międzynarodowych wystaw prezentujących polskie wzornictwo za granicą (m.in. ekspozycje „Unpolished”). Naturalną koleją rzeczy stało się więc zorganizowanie wydarzenia, które mieszkańcom miasta przybliży tajniki współczesnego projektowania. – Podczas Dni Dizajnu przypomnimy niepowtarzalne założenia urbanistyczne i architekturę tego przemysłowego miasta, które do dnia dzisiejszego z powodzeniem spełniają funkcje określone przez twórców i wpływają na jakość życia mieszkańców. Chcemy też zwrócić uwagę na znaczenie designu w naszym otoczeniu, bo przecież wzornictwo to nic innego jak świadome projektowanie otaczającej nas przestrzeni – przyznaje Lucyna Mizera, dyrektorka Muzeum Regionalnego.

Podczas Dni (26-28 kwietnia) odbędą się wystawy współczesnego designu, warsztaty dla studentów szkół projektowych, panel dyskusyjny, wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz wiele innych wydarzeń. Zaplanowano m.in. warsztaty dla studentów: „Komunikacja wizualna w Stalowej Woli” (prowadzenie: Paweł Grobelny, Jolanta Starzak), panel dyskusyjny i wykłady: „Stalowa Wola – Estetyka przestrzeni miejskiej” (zaproszenie przyjęli: Jolanta Starzak, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Dawid Strębicki, Jakub Woynarowski).

Zaplanowano także trzy wystawy: „Kto ty jesteś?” (kuratorki: Agnieszka Jacobson-Cielecka i Klara Czerniewska, „Nieświadomość zbiorowa” (kuratorzy i projektanci: Kosmos Project – Maciej Jelski i Ewa Bochen) oraz „Ilustrowany elementarz dizajnu” (kurator: Ewa Solarz).

Wszystkie wystawy będzie można zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (ul. Sandomierska 1) od 26 kwietnia do 19 maja.

Więcej: www.muzeum.stalowawola.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: