Spokój na wyspie Ołowianka

– Zostaliśmy poproszeni o przygotowanie projektu przez warszawskich inwestorów, którzy podobnie jak my są zachwyceni miastem, jego historią i energią. – relacjonują projektanci z Ewa Thomas Studio. 

Pierwszym krokiem w pracy nad projektem wnętrza było zgłębienie historii wyspy Ołowianka i charakteru architektury samego budynku. Kamienica, została zbudowana z myślą o pracownikach Elektrociepłowni Ołowianka w 1900 roku. Budynki elektrociepłowni po latach zajęła Filharmonia Bałtycka.

Surowy, nordycki charakter zarówno fasady jak i wnętrza zainspirowało architektów z Ewa Thomas Studio do utrzymania prostego, północnoeueropejskiego charakteru wnętrza.

Magazyn Design Alive

NR 44 LATO 2023

ZAMAWIAM

NR 44 LATO 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 10 DA HOME 2023

Klamrą dla projektu mieszkania było scalenie widoków – stworzenia osi widokowej na dawną elektrociepłownię, a obecnie Filharmonię Bałtycką, oraz po drugiej stronie na rzekę, którą można obserwować z zabytkowej, drewnianej werandy.

– Ponieważ znajdujemy się w budynku pod konserwatorem zabytków staraliśmy się utrzymać pierwotne założenia planu. Naszą paletą kolorów stała się oryginalna zieleń zewnętrznej fasady nieodnowionej jeszcze werandy. – wspominają projektanci.

Ten kolor powtórzono też w nowej łazience. Prostota fasady z tradycyjnej cegły skłoniła do operowania czystą gamą materiałów na bazie drewna, kamienia, drobnych elementów z metalu. Uzupełniono je o tradycyjne elementy jak fotele z wikliny. 

W salonie znalazły się tylko najpotrzebniejsze elementy: geometryczna sofa ze sztruksową tapicerką, minimalistyczna konsola, stolik kawowy i elegancki klasyk w postaci bauhausowskiego fotela rurowego. 

Ewa-Thomas-Studio_designalive

W kuchni jedyną ozdobą jest marmurowy blat i opaska nadblatowa wykonane z tego samego materiału, w ciepłym, złocistym odcieniu. Strefa robocza jest bardzo skromna na rzecz wygodnej strefy jadalnej z dużym, prostym w kształcie stołem. Obła, mleczna lampa wygląda jak jedna z rzeźba Henriego Moore’a. 

Projektanci z Ewa Thomas Studio przetłumaczyli spokojny charakter wyspy Ołowianka, która jeszcze nie została przejęta przez turystyczny ruch w oazę dla właścicieli tego mieszkania, w którym królują spokój i delikatne północne światło. 

Ewa-Thomas-Studio_designalive

Ewa Thomas Studio

To para projektantów: Ewa i Thomas, którzy uwielbiają pracować z rzemieślnikami, także tymi, których praca nie jest dziś doceniana. Studio zrodziło się z fascynacji przestrzenią, światłem, zabawą detalem i materiałami. Z czystej analizy i nieoczywistych powiązań. Z pasji do pracy z partnerem, w tym przypadku inwestorem, poznawania jego potrzeb, stylu życia i marzeń. Architekci odświeżają i odnawiają stare przedmioty i detale, fascynują ich także materiał, z którego zostały wykonane. Z tych pasji w swojej pracy skupiają się na wydobyciu tego, co w danym miejscu niezbędne. Ewa i Thomas pracują w Zurychu i Warszawie, czerpiąc to, co najlepsze z kultury Europy Zachodniej i Środkowej. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Pasta miasta. Miejska oranżeria

Pasta miasta

Gdynia | 24 sierpnia 2016

Restaurację zaprojektowało studio Turbo Pauliny Kisiel.