Śląsk zjednoczony designem

Od Wrocławia po Cieszyn, przez Opole, Dobrodzień, Katowice i Gliwice – przez cały czerwiec Śląsk żyje designem.

To pierwsza edycja ponadregionalnego projektowego „zjednoczenia sił”. Przyłączyły się zarówno instytucje, firmy, ośrodki akademickie, instytuty, galeria, wreszcie – projektanci. Na inauguracyjnym spotkaniu w Dobrotece w Dobrodzieniu gościli także przedstawiciele wydarzeń i instytucji z innych regionów. – Witamy też przedstawicieli Śląska małopolskiego, Śląska wielkopolskiego i łódzkiego – żartował na inaugurację Jan Cegiełka z Dobroteki, współorganizator przedsięwzięcia. Bo skoro „Czerwiec…” ma potrwać przez cały miesiąc, to Śląsk rzeczywiście może być wszędzie, a przynajmniej w projektowym wymiarze.

Nikogo ze środowiska projektowego nie trzeba przekonywać, jak znacząco design może zmieniać rzeczywistość. Jednak Czerwiec Projektowy otwiera się na osoby, które niekoniecznie muszą być związane ze światem projektowym. Organizatorów interesuje przede wszystkim kontakt z człowiekiem, użytkownikiem, uczestnikiem życia we wspólnocie.

Kontakt z użytkownikiem to jedna z najważniejszych aktywności projektanta. Dlatego też podczas inauguracji nie tylko otwarto wystawę studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – „Dyplomy na zamówienie”, a chętni mogli porozmawiać z tegorocznymi absolwentkami Wydziału Form Przemysłowych. Krótki wykład na temat ikon śląskiego designu wygłosiła prof. Irma Kozina, autorka książki o słynnych, powstałych na Śląsku przedmiotach i obiektach. – Życzę państwu, aby sypnął na państwa deszcz Red Dotów, a ja miałabym szansę pisać kolejne książki – przyznawała z uśmiechem.

Nieprzypadkowo inauguracja odbyła się w Dobrotece – to w Dobrodzieniu od ponad 2 lat działa przestrzeń nie tylko showroomowa, ale również warsztatowa, a niebawem także laboratoryjna – pod koniec czerwca zostanie tam otwarte Laboratorium Apartament Przyszłości. A sam Dobrodzień to ponad 200 lat tradycji w wytwarzaniu mebli i zachowania technik rzemieślniczych.

Teraz przez cały miesiąc będą odbywać się wydarzenia w Zamku Cieszyn (m.in. gala konkursu „Śląska Rzecz”, „Letnia Akademia Gier”), Gliwicach, Katowicach (publiczna obrona dyplomów, Dobry Tydzień Projektanta), Opolu (wystawy i prezentacje grafik i animacji), Dobrodzieniu (plener rzeźbiarski, Apartament Przyszłości), Wrocławiu (Noc z designem, otwarte obrony prac dyplomowych, warsztaty dla dzieci, Dobry Tydzień projektanta).

Ogłoszono także konkurs „Sweet focia z dobrym designem”. – Chcemy w ten sposób odczarować design, aby stawał się świadomym i społecznym zjawiskiem – przyznają organizatorzy. Aby wziąć w nim udział wystarczy sfotografować się z jednym z 38 obiektów w kilku miastach i przesłać do organizatorów.

Szczegóły na: www.czerwiecprojektowy.pl

no images were found

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

9. edycja ŁDF za nami. Konsekwentnie w każdym calu [zdjęcia]

Bardzo konsekwentnie

Łódź | 23 października 2015

9. edycja ŁDF. Konsekwentnie o pomysłach, projektowaniu i produkcie.

Kalendarium „Design Alive”. Czerwiec-październik 2015

Wakacyjny must be

Wiedeń | 27 czerwca 2015

Kalendarium "Design Alive". Czerwiec-październik 2015.

Jubileuszowy konkurs Śląska Rzecz rozstrzygnięty

Śląska Rzecz 2014

Cieszyn | 20 czerwca 2015

Dziesiąta edycja konkursu Śląska Rzecz rozstrzygnięta.

Polacy na Milan Design Week. Przewodnik

Polski tydzień

Mediolan | 6 kwietnia 2015

Milan Design Week (14-19 kwietnia). Tu znajdziecie Polaków.

Kalendarium „Design Alive”. Marzec-lipiec 2015

Dzieje się!

Mediolan | 15 marca 2015

Kalendarium "Design Alive", marzec-lipiec 2015. Tu trzeba być!

Centrum świata jest tam, gdzie jestem ja

Na peryferiach

Cieszyn | 3 marca 2015

Rozmowy "Design Alive": Peryferie w ramach 10. urodzin Zamku Cieszyn.