Kawałek Finlandii w sercu Bydgoszczy

Miłośnicy saunowania i pływających konstrukcji mogą teraz cieszyć się wyjątkowym połączeniem tych pasji w Bydgoszczy. Sauna Joki, dzieło Martyny Kaczmarek i Michała Kaliskiego, to tradycyjna sauna fińska, oferująca niezapomniane doznania relaksu w samym sercu miasta.

Inspiracją dla powstania projektu była miłość do natury i fascynacja kulturą nordycką. Pomysłodawcy pragnęli przenieść kawałek Finlandii do Bydgoszczy, wykorzystując otaczającą ją wodę do stworzenia całorocznej atrakcji.

Sauna Joki została wykonana przez Wojciecha Deję z firmy Sauna Krayna, zgodnie z wizją właścicieli. Celem było stworzenie niewielkiej, ale funkcjonalnej przestrzeni, która spełni najwyższe standardy jakości i wygody.

Wykonana ze skandynawskiego świerku i thermososny konstrukcja oferuje miejsce dla maksymalnie ośmiu osób. Minimalistyczny styl wnętrza dopełnia przestronny pokład, idealny do odpoczynku po saunowaniu. Dodatkowym atutem jest wydzielona strefa garderoby z prysznicem.

– Po raz pierwszy spotkaliśmy się z konceptem pływających saun w Oslo – opowiada Martyna Kaczmarek. – Zaintrygował nas widok dryfujących po wodzie houseboutów z których unosił się dym i widok ludzi skaczących prosto do lodowatej rzeki. Zapragnęliśmy stworzyć coś takiego w Bydgoszczy, której sercem jest rzeka przecinająca samo centrum miasta.

Nazwa Joki pochodzi z języka fińskiego i oznacza rzekę. Sauna cumuje w Bydgoskiej Przystani, nowoczesnej marinie na Wyspie Młyńskiej, w samym centrum miasta.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Sauna Joki. Kto za tym stoi?

Michał Kaliski (ur. 1982) przez 6 lat prowadził kultową kawiarnie Landschaft w Bydgoszczy. Współtworzył wystawy, wydarzenia kulturalne, spacery śladami bydgoskiego modernizmu. Kurator wystawy „Punkt podparcia. rzecz o meblach Bydgoskich” w Galerii Mieskiej BWA w Bydgoszczy (2017). Współtwórca pracowni Skos Modern, której misją jest przywracanie blasku meblom vintage.

Martyna Kaczmarek (ur. 1997) to producentka i koordynatorka wydarzeń kulturalnych. Producentka Vintage Photo Festivalu – Międzynarodwego Festiwalu Miłośników Fotografii w Bydgoszczy. Współtwórczyni pracowni mebla Skos Modern.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Polsko-fińskie sauny

Polsko-fińskie sauny

Perho | 11 marca 2024

Kolekcja marki Tyyni powstała przy współpracy z architektem Piotrem Gniewkiem