Rodzynki założyciela Fiata w muzeum

Turyn | ŁP

25 marca 2013 | Design | Ludzie | Rzeczy | Styl życia | Wydarzenia |

Minęło 10 lat od śmierci założyciela Fiata Giovanniego Agnelli, zwanego przez wszystkich Avvocato (wł. prawnik). Narodowe Muzeum Motoryzacji (Museo Nazionale dell’Automobile), noszące od marca 2011 roku imię słynnego przedsiębiorcy, by upamiętnić dziesiątą rocznicę Jego śmierci, zorganizowało wystawę zatytułowaną „Le Auto dell’Avvocato” („Samochody Avvocato Agnelli”).

Minęło 10 lat od śmierci założyciela Fiata Giovanniego Agnelli, zwanego przez wszystkich Avvocato (wł. prawnik). Narodowe Muzeum Motoryzacji (Museo Nazionale dell’Automobile), noszące od marca 2011 roku imię słynnego przedsiębiorcy, by upamiętnić dziesiątą rocznicę Jego śmierci, zorganizowało wystawę zatytułowaną „Le Auto dell’Avvocato” („Samochody Avvocato Agnelli”).

Wystawa prezentuje modele samochodów, które – zarówno jeżeli chodzi o styl, jak i funkcjonalność – dostosowane zostały w sposób odpowiadający upodobaniom Avvocato. To swoista „podróż”, prowadząca do istoty włoskiego designu samochodowego XX wieku, do początków nowego podejścia w świecie motoryzacji, charakteryzującego się tworzeniem samochodów „szytych na miarę”.

– Wystawa „Le Auto dell’Avvocato” jest pierwszą, którą chciałem zorganizować – mówi Benedetto Camerana, prezes Muzeum Motoryzacji. – Tak jak pozostałe wystawy, które organizujemy, również ta posiada trzy cechy szczególne: wyraźnie włoską tematykę, jednakże międzynarodowe znaczenie; jest zorganizowana przy współpracy ważnego partnera; samochody stanowią okazję, by pokusić się o bardziej ogólne refleksje.

Wystawa jest podzielona na trzy odrębne obszary, z których każdy jest wzbogacony o materiał graficzny, fotograficzny, audiowizualny i multimedialny. W pierwszej części, zwiedzający może wspominać poszczególne etapy historii firmy Fiat, zbiegającej się z najważniejszymi chwilami historii Włoch.

W drugiej części, poświęconej wyjątkowym samochodom Avvocato Agnelli, wystawione są następujące modele: Lancia Thema S.W. Zagato, Fiat Panda Rock Moretti, Lancia K Limousine, Fiat 130 Shooting Brake Maremma, Fiat 130 Familiare, Fiat Croma, Ferrari 360 Speedway, Lancia Delta Spider Integrale, Fiat Multipla Spider oraz Jego ulubiony, słynny Fiat 125. Wszystkie samochody charakteryzują się zindywidualizowanym stylem i wyróżniają się nietypowymi rozwiązaniami mechanicznymi.

Trzecia część wystawy poświęcona jest koncepcji „Tailor Made”, zastosowanej w świecie motoryzacji: temat ten stanowi continuum doświadczeń zdobytych przez Avvocato Agnelli oraz działań prowadzonych w ciągu ostatnich dziesięciu lat przez Grupę Fiat. W tej sali wystawowej prezentowane są najważniejsze projekty samochodów zindywidualizowanych przy współpracy Centrum Stylu Fiat (w szczególności modele Fiat Panda, Fiat 500 i Fiat 500 Large) oraz projekt „Ferrari Tailor Mad””, zrealizowany przez Centrum Stylu Ferrari w 2012 roku.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że wystawa ta pozwala zwiedzającym poznać nie do końca znane aspekty osobowości Avvocato Agnelli, w szczególności jego kreatywność. Mój dziadek uwielbiał prowadzić samochody, w szczególności te, które zindywidualizował, jeżeli chodzi o styl, o jego ulubione kolory, połączenia materiałów i wersji silnikowych. Był zafascynowany ideą kontaminacji, czyli połączenia i uwielbiał prędkość – mówi wnuk założyciela Fiata Lapo Elkann.

Giovanni Agnelli (ur. 13 sierpnia 1866 – zm. 16 grudnia 1945) – włoski przedsiębiorca, założyciel fabryki samochodów Fabbrica Italiana Automobili Torino, znanej pod akronimem F.I.A.T. W 1906 roku wprowadzono nazwę FIAT. Do końca życia kierował stworzonym przez siebie zakładem.

Wystawa trwa do 2 czerwca. Więcej: www.museoauto.it

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: