Ralph Fiennes wcieli się w rolę Miesa van der Rohe w filmie o słynnym domu pani Farnsworth

Amerykanie zekranizują losy Domu pani Farnsworth (Farnsworth House) w Plano w stanie Illinois, jednej z najsłynniejszych willi stworzonych przez Miesa van der Rohe. Architekta zagra Ralph Fiennes a właścicielkę domu, aktorka o polskich korzeniach Elizabeth Debicki.

Dom pani Farnsworth to modernistyczny weekendowy dom podmiejski zbudowany w latach 1945-1950 w Plano w stanie Illinois dla doktor medycyny Edith Farnsworth. To ostatni zrealizowany przez Miesa dom prywatny stanowiący najpełniejszą – obok Glass House w New Canaan – realizację ideału szklanego domu. Wysokie koszty realizacji domu wywołały konflikt między architektem a inwestorką (mający także podłoże osobiste, gdyż architekta i lekarkę łączył romans), zakończony procesem sądowym, wygranym przez architekta.

W erze maccartyzmu budynek stał się jednak pretekstem do nagonki konserwatywnych mediów na architekturę nowoczesną i samego Miesa, do której poza dr Farnsworth przyłączył się Frank Lloyd Wright. W 1972 Edith Farnsworth sprzedała budynek. W 1995 roku stał się on własnością państwowego funduszu ochrony zabytków (transakcja opiewała na kwotę 7,5 mln dolarów). Został też wtedy wpisany na listę obiektów narodowego dziedzictwa kulturowego Stanów Zjednoczonych.

Historia domu ma stać się kanwą filmu, nad którym prace rozpoczęto już w 2017 roku. Początkowo architekta miał zagrać Jeff Bridges a dr Edith Farnsworth – Maggie Gyllenhaal, jednak kilka miesięcy temu aktorzy opuścili plan. Ich miejsce zajęli Ralph Fiennes i Elizabeth Debicki.

Ralph Fiennes to angielski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Zasłynął z roli Lorda Voldemorta w „Harrym Potterze” oraz jako odtwórca znaczących ról w oscarowych produkcjach: „Lista Schindlera”, „Quiz Show” i „Angielski pacjent”. Elizabeth Debicki to australijska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Zdobyła nagrodę AACTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie „Wielki Gatsby”. Jej ojciec był z pochodzenia Polakiem, a matka Australijką irlandzkiego pochodzenia.

Film wyreżyseruje Richard Press, twórca m.in. wielokrotnie nagradzanego dokumentu „Bill Cunningham New York”.

Więcej o domu: www.farnsworthhouse.org

Powiązane artykuły:

Hipnotyzujący pokaz najnowszej kolekcji Louis Vuitton

Narracja buntu

Paryż | 25 stycznia 2021

Hipnotyzujący pokaz najnowszej kolekcji Louis Vuitton

Willa Tugendhatów w Brnie. Jedno ze szczytowych dzieł modernizmu

Willa Tugendhatów

Brno | 21 grudnia 2020

Ten projekt Miesa van der Rohe to jedno ze szczytowych dzieł modernizmu

Richard Neutra. Architekt, który skonkretyzował Le Corbusiera

Richard Neutra

Los Angeles | 9 listopada 2020

Historia architekta, który skonkretyzował Le Corbusiera