Punkowa Balerina i jej kostiumy [zdjęcia, wideo]

Trzydziestolecie pracy artystycznej The Armitage Foundation stało się pretekstem do stworzenia wystawy „Making Art Dance: Backdrops and Costumes from the Armitage Foundation” w amerykańskiej Mass Glass Gallery. Główną, wyłaniającą się zewsząd bohaterką, była Karole Armitage.

Tancerka i choerografka uczyła się baletu w kilku szkołach, m.in. School of American Ballet the Harkness House in New York City. Profesjonalną karierę rozpoczęła od szwajcarskiego Ballet du Grand Théâtre de Genève. Współtworzyła także opery, przedstawienia teatralne, filmowe oraz teledyski. Była nominowana do wielu nagród, w tym do prestiżowej Tony Awards. A jej prace powstawały z udziałem takich sław jak: Jean Paul Gaultier, Jeff Koons czy Christian Lacroix.

Restrospektywa obejmowała działalność fundacji powołanej w 1985 roku przez Karole Armitage, która to archiwizuje wszystkie prace założycielki. Punkowa Balerina, bo takie określenie nadano artystce, zaskakiwała już od pierwszego przedsięwzięcia, czyli spektaklu „Ne”. Połączenie punku z baletem zaowocowało oryginalnym i prowokacyjnym eklektyzmem.

Ekspozycja pokazywała głównie kostiumy używane w realizacjach Armitage wydzielone na trzy okresy jej twórczości: Punk, Pictures i Poetry. Od słynnego „Ne” do pochodzącego z 2009 roku „Three Theories”. Przestrzeń zaprojektował Richard Meier, a kuratorował Jeffrey Deitch.

Więcej na: www.manacontemporary.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jeff Koons. Wartość absolutna

Wartość absolutna

Tel Awiw | 24 marca 2020

Legenda pop-artu wystawia swoje pracy w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie