Ptak o twarzy Twiggy. Dronn – ósma ikona SITAG

Swarzędz | TEKST PROMOCYJNY

21 marca 2015 | Design | Rzeczy |

Minimalizm, uniwersalizm i proste, geometryczne kształty. Fascynacja wolnością oraz niezależnością, którą dają skrzydła i przestrzeń. Unieś się nad ziemią w stylu lat 60., poczuj się jak uskrzydlona Twiggy, poznaj zestaw Dronn – ósmą ikonę SITAG.

Charakterystyczne, duże oczy z czarną kreską wzdłuż zagłębienia powieki, gęste, górne rzęsy i domalowane dolne, rozkloszowane spódnice, żywe, mocne kolory oraz racjonalne, geometryczne kształty – styl lat 60. inspiruje do dzisiaj projektantów mody i wzornictwa przemysłowego, którzy chętnie wracają do tamtej estetyki związanej z matematycznym modernizmem.

Ikoną tamtych czasów była modelka Twiggy, wcielenie zwiewnej kobiecości i dziewczęcego, niewinnego stylu. Kulturę tamtych czasów fascynowały też marzenia o pokonaniu grawitacji – rakiety kosmiczne i statki powietrzne pobłyskiwały na widzów metalicznym aluminium i fascynowały technologicznym zaawansowaniem. Dzięki rozwojowi transportu lotniczego odwieczne marzenie braci Wright o lataniu mogło być w końcu zrealizowane na masową skalę. Technologia, nowo odkryte tworzywa sztuczne stały się przedmiotem adoracji milionów konsumentów.

Tapicerowane kanapy oraz fotele o prostych lub zaokrąglonych kształtach i lekkiej konstrukcji, które nawiązują do stylu mebli z lat 60. dzisiaj powracają w nowej formie, w pracach współczesnych projektantów. Sztuczne tworzywa zastąpił jednak powrót do sklejki i naturalnych fornirów.

We współczesnej architekturze ten powrót do natury połączony z elegancją racjonalistycznego ducha lat 60. symbolizuje Peter Zumthor. Ciężkie, monumentalne, geometryczne formy jego budynków biorą się z szacunku do potęgi przyrody Alp zmiksowanej z tym co ludzkie, idealizacją geometryczną symbolizowaną przez euklidesowską matematykę.

Fotele i sofy Dronn nawiązują do tego racjonalistycznego ducha lat 60. – rozpościerają swe skrzydła by zaoferować wielofunkcyjne powierzchnie pod filiżanki kawy czy współczesne urządzania mobline.

Kolaż Andrzeja Dobosza pokazuje inspiracje, które leżały u podstaw projektu Radka Nowakowskiego. Grafika jest zdominowana przez kolorystykę popkultury lat 60 oraz odwołania do fascynacji lataniem. Na tym tle wyłania się skrzydlata sylweta fotela Dronn.

Dronn to efektowny zestaw mebli wykorzystywany do aranżacji przestrzeni reprezentacyjnych: holi, recepcji i gabinetów. Składa się z foteli i dwuosobowej sofy z szerokimi podłokietnikami wykonanymi z profilowanej sklejki w naturalnych fornirach dębu, orzechu lub klonu. Projektantem zestawu DRONN jest Radek Nowakowski – rzeźbiarz, który po latach pracy przy animacjach filmowych zapragnął wrócić do rzeczywistości spełniając się we współpracy z firmą SITAG Formy Siedzenia.

Więcej na: www.sitag.pl/ikony

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Skandalistka Mary Quant

Skandalistka Mary Quant

Londyn | 26 marca 2023

Historia brytyjskiej projektantki, która szokowała krótkimi spódniczkami

VANK. Siła zespołu [wideo]

Siła zespołu [wideo]

Swarzędz | 17 października 2016

VANK od początku stawia na proces i siłę pracy zespołowej.

Doceniajmy wartość tworzenia

Wartość tworzenia

Warszawa | 24 maja 2015

„Kopia czy inspiracja? Spór o autentyczność projektowania”.

Kawiarniana kultura pracy. PIGI – ostania ikona SITAG

Nieoczywistości

Swarzędz | 30 marca 2015

Kawiarniana kultura pracy. PIGI - dziewiąta i ostania ikona SITAG.