W starym spichlerzu

Dwupoziomowy lokal w starym spichlerzu, piękne drewniane belki, widoczna fragmentami stara cegła. Choć taka baza brzmi jak marzenie, w miarę upływu czasu poprzedni właściciele modyfikowali wnętrze po swojemu – niekoniecznie z sukcesem.

W końcowym efekcie do powstałego wizualnego chaosu przyczynił się również m.in. trawertyn na podłodze, ozdobne kamienie na kominku, żółte tynki czy drewniane meble o mocnym usłojeniu.

– To, co zastaliśmy określiliśmy żartobliwie mianem „polskiej Prowansji” – podsumowuje ze śmiechem Aleksandra Majdzik członkini zespołu Znamy się.

Oprócz gruntownych zmian stylistycznych na 170 m kw. dostosowania do potrzeb nowych mieszkańców wymagał również układ pomieszczeń.

– Naszym celem było uporządkowanie i ujednolicenie przestrzeni, aby stanowiła jedynie tło, tak aby na pierwszym planie znalazła się konstrukcja budynku – tłumaczy projektantka. – Układ ścian został uporządkowany, wszelkie zakamarki zniknęły, ściany zostały pomalowane na biało a trawertyn na podłodze zastąpiła posadzka żywiczna w kolorze jasno-szarym.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

W ferworze wprowadzania unowocześnień nie można było również zapomnieć o odpowiedniej ekspozycji oraz odświeżeniu starej tkanki – drewnianej konstrukcji spichlerza, ceglanych ścian i białych tynków. Aby złagodzić kontrast pomiędzy starym a nowym drewniane meble o rzeźbionych frontach pomalowano na biało a nowa, żywiczna posadzka pozwoliła wizualnie wyciszyć przestrzeń.

Jednocześnie, w kontrze do tego uporządkowania, wprowadzone unowocześnienia podkreślono mocnymi, geometrycznymi plamami koloru. Czytelne linie podziału w tym wypadku zadziałały na korzyść zarówno eksponując odnowione elementy jak i zachęcając do eksplorowania nowości.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że na jednolitym tle żywe kolory wyglądają jak obrazy zawieszone w galerii. Zgodnie z ideą przyjętą przez projektantkę meble są tu zdefiniowane jako elementy ekspozycji z wyraźnym kolorem, który zawsze występuje w formie wklęsłej albo wypukłej. Przykładowo regał na książki stanowi mocną plamę koloru i jest zagłębiony na tle białej ściany. Jest jak duży kwadratowy obraz. Elementy wypukłe natomiast to meble wolnostojące, np. sofa w mocnym kolorze o zwartym kształcie. Dopełnieniem tej graficznej zabawy są czarne linie, które we wnętrzu są lampami liniowymi na wysięgnikach.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Rewolucja na metrażach

Rewolucja na metrażach

Wrocław | 13 stycznia 2024

Zmniejszyli korytarz, przenieśli łazienkę i poprzestawiali ściany. Warto było!

Zielone zapomnienie

Zielone zapomnienie

Wrocław | 27 listopada 2023

To przestrzeń pełna poszukiwań i skarbów. Tak o projekcie mówią jego twórcy