Polecamy wydarzenia styczeń-kwiecień 2017. Tu warto lub trzeba być

Mediolan | Wojciech Trzcionka

19 grudnia 2016 | Design | Wydarzenia |

Polecamy wydarzenia, na których warto lub trzeba być od stycznia do kwietnia 2017 roku.

Pitti Uomo,10–13.01.2017, Florencja (Włochy), www.pittimmagine.com
Międzynarodowe targi mody męskiej zapraszają do florenckich przestrzeni. Najlepiej ubrani mężczyźni świata czekają na to wydarzenie miesiącami. Bo kolejne odsłony zaskakują. A panowie wyjeżdżają pełni pomysłów na siebie. W programie pokazy mody, prezentacje, dyskusje. I obowiązkowa elegancja.

Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH), 16–20.01.2017, Genewa (Szwajcaria), www.sihh.org
Międzynarodowy Salon Elitarnego Zegarmistrzostwa może odbyć się tylko tu. Najlepsze, najdroższe i najbardziej ekscentryczne czasomierze świata zgromadzone w jednym miejscu. Elitarność sama w sobie.

IMM Cologne, 16–22.01.2017, Kolonia (Niemcy), www.imm-cologne.de
Wydarzenie otwierające sezon targów meblowych. A raczej zbiór imprez, na których poznajemy najnowsze kolekcje, produkty, rozwiązania technologiczne czy prototypy. W katalogu wystawców znajdziemy ponad tysiąc firm z całego świata, z kolei liczba odwiedzających jest dziesięciokrotnie większa. Oczywiście na targach nie może zabraknąć polskich marek. Idealne miejsce dla wielbicieli wzornictwa oraz osób zawodowo skorelowanych z architekturą.

Maison&Objet, 20–24.01.2017, Paryż (Francja), www.maison-objet.com
Targi Maison&Objet odbywają się w Paryżu dwa razy do roku. Po jesiennej odsłonie, czas na zimową edycję, która poświęcona będzie w dużej mierze kolaboracji młodych i uznanych projektantów. Na targach pojawią się m.in. Tom Dixon, Jay Osgerby, sir Paul Smith, Ross Lovegrove, czy Ilse Crawford. Podczas targów poznamy też twórczość Pierre Charpina, któremu przyznana zostanie nagroda projektanta roku.

„Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design”, Kraków, 17.12.2016-26.03.2017, www.mck.krakow.pl
Wystawa prezentuje współczesne wzornictwo w Polsce i w Norwegii. Jednym z wiodących trendów zarówno w polskim jak i norweskim designie jest projektowanie wykorzystujące rodzimą tradycję warsztatową i materiałową jak również idee zrównoważonego rozwoju. Ekspozycja jest próbą ukazania wzajemnych polsko-norweskich korelacji i punktów stycznych w designie ostatnich 15 lat. Wystawa prezentuje blisko 100 prac kilkudziesięciu młodych polskich i norweskich designerów, prace zarówno już nagradzane i uznane w świecie jak i te najnowsze.

Stockholm Design Week, 6–12.02.2017, Sztokholm (Szwecja), www.stockholmdesignweek.com, www.stockholmfurniturelightfair.se
Najważniejszy tydzień designu dla całej Skandynawii – tak reklamują festiwal organizatorzy. I nie bez przesady. To również największy festiwal designu w Skandynawii, podczas którego swoje dokonania raz do roku prezentują wszystkie nacje Północy. Równocześnie (7-11.02.2017) odbywają się targi Stockholm Furniture&Light Fair – również największe targi designu w Skandynawii.

Ambiente, 10–14.02.2017, Frankfurt nad Menem (Niemcy), www.ambiente.messefrankfurt.com i www.targifrankfurt.pl
Największe na świecie targi dóbr konsumpcyjnych. Przez te pięć dni centrum wystawiennicze we Frankfurcie będzie barometrem trendów, platformą zakupową oraz wystawą najbardziej designerskich projektów. Wystawcy zaprezentują tu m.in. produkty do jadalni i kuchni, a także elementy wyposażenia domu, dekoracji wnętrz oraz upominki. Targi Ambiente podzielone zostaną na trzy główne działy produktowe: „Dining”, „Living” oraz „Giving”. Nie zabraknie tu młodych projektantów – zaprezentują oni swoje projekty w sekcjach „Fashion Accessories” w hali 9.2 oraz „Ethical Style” w hali 11.0. Będzie można obejrzeć także spektakularną prezentację zaaranżowaną przez studio bora.herke.palmisano, poświęconą najnowszym trendom. Motywem przewodnim Ambiente Trends 2017 będzie hasło „sustainably inspiring”, czyli połączenie inspiracja rozwiązaniami przyjaznymi środowisku.

Arena Design, 14–17.03.2017, Poznań, www.arenadesign.pl
Gościem specjalnym 9. edycji wydarzenia będzie hindusko-szkocki duet – założyciele studia Doshi Levien. Arena Design to jedyne w Polsce wydarzenie, które – niezmiennie od 2009 roku jest przestrzenią stworzoną z myślą o potrzebie współpracy projektantów z przedsiębiorcami. – Nasi goście w strefie Forum omawiają z uczestnikami AD trendy, problemy i możliwości, jakie pojawiają się w świecie wzornictwa przemysłowego – wyjaśnia dyrektor projektu Arena Design, Małgorzata Czubak. – Ogromnie cieszymy się, że w tym roku wykład inaugurujący poprowadzą Nipa Doshi i Jonathan Levien. W ich projektach przejawiają się bowiem elementy różnych kultur, technologii, historii wzornictwa przemysłowego i rzemiosła. Ich prace wpisują się też idealnie w motyw przewodni Areny Design czyli zmysły – dodaje.

Basel World, 23–30.03.2017, Bazylea (Szwajcaria), www.baselworld.com
150 tys. odwiedzających, 3,5 tys. dziennikarzy, 1,5 tys. wystawców. Najważniejsze w świecie targi branży zegarmistrzowskiej i biżuteryjnej łączą wszystkich w szwajcarskiej Bazylei. Jedna z pierwszych edycji, choć z mniejszym rozmachem, odbyła się już w 1917 roku. Potwierdza to tylko, że Szwajcaria, jak żaden inny kraj świata, nadaje się na ojczyznę precyzji i elegancji.

Salone Internazionale del Mobile, 4–9.04.2017, Mediolan (Włochy), www.salonemilano.it
Mediolan na tych kilka dni staje się mekką designu. iSaloni to organizowane od 1961 roku targi, których nikomu z branży rekomendować nie trzeba. Tam należy być. W tym roku odbędzie się 56. edycja targów, którą odwiedzi co najmniej 370 tys. gości. Organizatorzy spodziewają się minumum 2600 wystawców. Setki wydarzeń ogarną też centrum Mediolanu: www.fuorisalone.it

Biennale Internationale Design Saint-Étienne , 9.03-9.04.2017, Saint-Étienne (Francja), www.biennale-design.com
Saint-Étienne to nie tylko pierwsze francuskie miasto znajdujące się na liście UNESCO City of Design. To także miejsce gdzie odbywa się jedno z najciekawszych wydarzeń w świecie designu. Dziesiąta edycja słynnego biennale designu skupi się na tematyce przesunięcia paradygmatów pracy.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: