Pensjonat na przekór… pożarom [zdjęcia]

porto | marcin mońka

14 maja 2014 | Architektura | Miejsca |

Casa do Conto to jeden z tych pensjonatów, do których przejeżdżamy nie tylko po to, by przez kilka nocy pobyć w otoczeniu nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Tu również poczujemy ducha wielkiej historii.

Casa do Conto Arts and Residence mieści się przy Rua da Boavista 703 w portugalskim Porto, czyli w zabytkowym centrum miasta, w pobliżu Casa da Pedra, Torre de Pedro-Sem oraz Ponte da Arrábida.

Budynek na długą historię. Kiedyś była tu XIX-wieczna rezydencja miejska. Gdy więc kilka lat temu pracownia architektoniczna Pedra Líquida otrzymała zlecenie by obiekt przeistoczyć w butikowy pensjonat, ochoczo przystąpiła do pracy, przywracając, z chirurgiczną dokładnością, blask rezydencji. Jednak w 2009 roku, kilka dni przed otwarciem pensjonatu, budynek strawił pożar. Nie oznaczalo to jednak z rezygnacji z Casa do Conto Arts and Residence. Pensjonat odrodził się niczym feniks z popiołów, choć w innej już architektonicznej formie.

Jego wnętrza, pozornie surowe i minimalistyczne, z dominującym betonem, wzbogacono jednak o wiele tradycyjnych materiałów: drewno, sklejka, blacha metalowa. To wymieszanie form przypomina trochę palimpsest, gdzie pod kolejnymi warstwami skrywają się te wcześniejsze. Nowa Casa do Conto prowadzi więc dialog zarówno ze współczesnością jak i historią. A także typologią domu – z tego powodu np. na ścianach i sufitach umieszczono pewne narracje, mówiące zarówno o „domu” jako pewnej konstrukcji, jak i Casa do Conto w szczególności.

Obecnie w pensjonacie można skorzystać z jednego z sześciu pokoi. Ceny za nocleg rozpoczynają się od 100 euro.

Więcej: www.casadoconto.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: