Polskie projektantki spersonalizowały kuchenne centrum dowodzenia

Fronty kuchenne, które dla marki Marko Kitchen zaprojektowały Joanna Leciejewska i Agnieszka Mazurek, twórczynie kolektywu projektowego Ekierki, to odpowiedz na bardzo popularny ostatnio trend customizacji.

Zarówno w modzie, jak i we wnętrzach obserwujemy przenikanie się stylów. Łączenie różnych elementów pozornie ze sobą niepasujących, jednak w całości tworzących wyjątkowy efekt. Niezależnie od tego, jaką formę przybierze efekt końcowy, w znaczącej większości lubimy rozwiązania szyte na miarę. Od niektórych pomieszczeń wymagamy jednak więcej niż od pozostałych, kierując się potrzebą funkcjonalności i zaspokojenia estetycznych pragnień.

Sposób na wyróżnienie kuchni

Pomieszczeniem, które wzbudza szczególne emocje jest kuchnia. Od pokoleń będąca miejscem reprezentacyjnym, a zarazem intymnym. Często otwartym, a jednak zachowującym swego rodzaju odrębność. Spędzamy tu czas z rodziną, zaglądają do niej znajomi, oprócz gotowania toczy się tu prawdziwe centrum życia rodzinnego.

– Wnętrze, w którym lubimy przebywać, bo budzi nasze emocje, oddaje charakter naszej dynamicznej codzienności. Dlatego stworzyłyśmy kolekcję komplementarnych frontów, która pozwala na personalizację kuchni – tłumaczą Joanna Leciejewska oraz Agnieszka Mazurek, twórczynie kolektywu projektowego Ekierki oraz kolekcji frontów kuchennych dla marki Marko Kitchen

Jak to działa? Bryły mebli mają ujednolicone wymiary, a fronty z kolekcji Basic, Premium i Function idealnie do siebie pasują. Można je dowolnie łączyć, zestawiać i tworzyć nieskończoną ilość kombinacji. Samych frontów w ofercie marki jest ponad 50 a każdy wyposażony jest w uchwyt lub inny system otwierania. Wysokiej jakości materiały wykorzystywane w tworzeniu kolekcji – naturalne drewno, płyta laminowana oraz malowana lub okleinowana płyta MDF, oprócz efektów wizualnych, mają także swoje uzasadnienie funkcjonalne – gładkie fronty kuchenne ułatwiają utrzymanie wnętrza w czystości.

W odsłonie Basic na ofertę marki składają się uniwersalne wzory pasujące do wnętrz zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Fronty kuchenne z tej kolekcji stanowią elegancką, jednolitą stylistycznie bazę o ponadczasowej wartości. Chcąc urozmaicić zabudowę wystarczy jednak połączyć fronty z kolekcji Basic z frontami Premium lub Function tworząc niemal nieskończoną ilość kombinacji.

Kolekcję Premium tworzą fronty o wyszukanych wzorach nawiązujących do najnowszych trendów wzorniczych. Wszystko to w myśl kuchni będącej nie tylko funkcjonalnym pomieszczeniem, ale swoistym „centrum codziennego dowodzenia”, gdzie możemy pokazać naszą indywidualność czy zainteresowania. W myśli idei Mix Max wszystkie fronty w ofercie marki do siebie pasują, można je dowolnie łączyć, zestawiać. A gdy znudzi nam się kolor czy wzór szafek kuchennych, wystarczy wymienić jeden lub kilka frontów, by uzyskać błyskawiczną metamorfozę wnętrza. W kolekcji Premium wykorzystano szlachetne materiały takie jak drewno, sklejka, frezowana/malowana/okleinowana/fornirowana płyta mdf oraz innowacyjny mdf barwiony w masie.

Projekty spod znaku linii Function zaskakują swoją estetyką i użytecznością. Projektantki w tym wypadku sięgnęły po trendy, które zmieniają nasze dotychczasowe myślenie o meblach kuchennych. Do najważniejszych należą: potrzeba tworzenia domowych ogródków, poszukiwanie dodatkowych miejsc do przechowywania, a także kuchnia, która pełni często równolegle funkcję jadalni, biura, bawialni. To propozycja dla tych, którzy nie boją się eksperymentować, ale też tych, którzy poszukują nadzwyczajnej funkcjonalności. Kilka sprytnych rozwiązań ułatwi pracę np. front z uchwytem do umieszczenia tabletu czy telefonu, a przygotowanie posiłków usprawnią świeże zioła rosnące w małych doniczkach zawieszonych na szafkach.

fronty kuchenne
Na zdjęciu: Joanna Leciejewska oraz Agnieszka Mazurek, twórczynie kolektywu projektowego Ekierki

Fronty kuchenne Marko Kitchen od kolektywu Ekierki

Projekty, nad którymi pracują Joanna Leciejewska oraz Agnieszka Mazurek są efektem wnikliwych obserwacji potrzeb potencjalnych użytkowników, oraz kontekstu użytkowania finalnego produktu. Dzięki temu udaje im się stworzyć nowatorskie produkty, które docenione zostały w konkursach polskich i międzynarodowych (m.in. Red Dot Award, Must Have, Top Design Award, Dobry Wzór, nagroda Philips EkoDesign). W swoich pracach starają się zawrzeć spryt i oryginalność rozwiązań. Łączą funkcjonalność, ergonomię z estetyką w sposób harmonijny i zrównoważony w duchu upraszczania formy do jej logicznego ostatecznego kształtu. www.ekierki.com

Powstała w 1995 r. na Podlasiu marka zaczynała od produkcji mebli kuchennych na zamówienie. Co ciekawe, od ponad 10 lat zajmuje się również tworzeniem kompletnej zabudowy meblowej do luksusowych jachtów duńskiej firmy X-Yachts. To niezwykłe doświadczenie projektanci Marko Kitchen wykorzystują następnie w procesie produkcji mebli kuchennych łącząc najwyższy poziom rzemieślniczej pracy połączony z bezkompromisową estetyką i kompaktową funkcjonalnością. www.marko.kitchen

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: