Nowości od Comforty. W stronę geometrii

Prezentacja Comforty na Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie co roku wzbudza duże zainteresowanie nie tylko ze względu na znakomite wzornictwo, ale też znakomite nazwiska projektantów tworzących dla polskiej marki. Nie inaczej było na 55. edycji targów w kwietniu br., gdzie firma zaprezentowała premiery i znane już wzory w nowych tkaninach na stoisku projektu studia Doroty Koziary.

Nowością w ofercie mebli tapicerowanych jest Ume – kolekcja siedzisk (sofa, fotel) projektu Mai Ganszyniec przeznaczonych do przestrzeni publicznych jak i użytku domowego. Ume opowiada o tym co jest widoczne, a co umyka naszemu spojrzeniu. To próba zmierzenia się z percepcją i wyobraźnią. Podążając za japońskim terminem wabi-sabi, odnoszącym się do afirmacji niedoskonałości, forma Ume, poprzez konstrukcję i wygląd, poddaje próbie pojęcia geometrii i asymetrii. Nieregularna linia sylwetki dekonstruuje typowy układ geometryczny mebla, podkreślając jego konstrukcyjną i technologiczną wirtuozję. Śmiałe zestawienie ułożonych pod różnymi kontami płaszczyzn z wyobleniami i łukami, daje zaskakujący rezultat w postaci mebla miękkiego w wyrazie, o niezwykle ergonomicznym siedzisku, kontrastującym z kubiczną bryłą.

Comforty_MajaGanszyniec_Ume_01

Po raz pierwszy marka pokazała w Mediolanie zupełnie nowy typ produktu w swojej ofercie – modułowy system regałów Anvil projektu Krystiana Kowalskiego. Stalowy, sześciokątny element łączący płaszczyzny, jest na tyle wyrazisty, by stać się jedynym akcentem dekoracyjnym tej kolekcji. Zastosowanie powtarzalnego elementu i redukcja zbędnych detali komplikujących konstrukcję ułatwiają montaż. Tworzenie konfiguracji, opartych na łączeniu i powielaniu kilku modułów staje się intuicyjnie proste. Regały mogą mieć dowolną wysokość i długość. Dodatkową wartością jest możliwość zabudowy tylniej części półki oraz zindywidualizowanie kolorystyczne aranżacji. Dzięki rozwiązaniom mocowania do ściany, podłogi oraz sufitu, regały Anvil mogą być wykorzystywane jako meble wolnostojące, meble działowe lub stać oparte o ścianę.

Comforty_KrystianKowalski_Anvil_07

Oprócz najnowszych produktów, Comforty zaprezentowało także ubiegłoroczne nowości i wybrane produkty z kolekcji w nowych odsłonach kolorystycznych.

comforty

Prezentacja targowa skupiła się na sofie Mark projektu Anderssen&Voll Studio z Norwegii. Dedykowana zarówno przestrzeniom domowym jak i publicznym sofa, wyraża współczesną fascynację modernizmem i estetyką skandynawską, nadającą meblom wyrazisty, rozpoznawalny charakter. Wyrafinowane detale podstawy z dębowego, litego, woskowanego drewna oraz ciepły, przytulny kształt sofy, nawiązują do najlepszych tradycji europejskiego projektowania mebli, które przeszły próbę czasu zarówno pod względem ich estetyki jak i technologii. Prezentowana po raz pierwszy na targach sofa Mark, pokazana została w nowej tkaninie Drop marki Febrik, którą zaprojektowani Torbøjrn Anderssen i Espen Voll – autorzy projektu sofy Mark.

Podobne podejście do wzornictwa reprezentuje sofa Floating projektu Philippe Nigro. Ponadczasowa wartość tej sofy, wynikająca z konstrukcji umożliwiającej łączenie modułów w konfiguracje o różnych kształtach oraz personalizacja kolorystyki poszczególnych elementów mebla, to współczesne rozwinięcie modernistycznego myślenia dającego funkcji prymat nad formą.

Miękkie meble na stoisku uzupełniło kilka kompozycji stolików marki Comforty. Kolekcję Do-Ro-Ta projektu Alessandro Mendiniego wyróżnia kunsztowna intarsja wykonana z fornirów trzech gatunków drewna – orzecha europejskiego, ipe lapacho i wiązu. Pelagie projektu Doroty Koziary to ciesząca się powodzeniem kolekcja stolików o kilku wysokościach i różnych średnicach blatów. Na blatach nowej kolekcji Anvil (Krystian Kowalski), Pelagie jak i Xylo (Tomek Rygalik) prezentowane jest nowe wykończenie powierzchni fornirowanych – lakier supermat, który podkreśla piękno forniru, wydobywając usłojenie i naturalną kolorystykę drewna.

Więcej na: www.comforty.pl

Comforty_MajaGanszyniec_Ume_04

Comforty_KrystianKowalski_Anvil_10

Comforty_KrystianKowalski_Anvil_04

Comforty_KrystianKowalski_Anvil_01

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Modułowość zinterpretowana na nowo

Modułowy system

warszawa | 12 czerwca 2019

Hillrock - nowy system sof od Comforty projektu Mai Ganszyniec.

Comforty stawia na styl, komfort i ergonomię

Nowości Comforty

Warszawa | 24 maja 2018

Polska marka Comforty stawia na styl, komfort i ergonomię.

Polacy na Milan Design Week. Przewodnik

Polski tydzień

Mediolan | 6 kwietnia 2015

Milan Design Week (14-19 kwietnia). Tu znajdziecie Polaków.

Ty. Ja. Design. Comforty w Mediolanie [zdjęcia]

Ty. Ja. Design

mediolan | 1 maja 2014

Comforty na 53. edycji Salone Internazionale del Mobile.