Śródmiejski azyl

Blisko rzeki i zieleni, a jednocześnie w śródmiejskiej zabudowie.  Gdańska pracownia IFA swój najnowszy projekt zrealizowała w w krajobrazie Iławy.

Otoczenie działki, na której miał stanąć dom, jest dość specyficzne. Wokół znajdują się powstałe w latach 60. XX w. bloki i domy jednorodzinne o różnych kształtach i proporcjach. Wpisanie w nie nowej bryły, która jednocześnie wniesie „powiew świeżości” i będzie dobrze zintegrowana z otoczeniem nie było więc łatwym zadaniem. Wąska działka kończy się jednak widokiem na rzekę, i to właśnie jej pejzaż podyktował rozlokowanie wjazdu od południa oraz osadzenie bryły domu tuż nad wodą.

Dom zaprojektowano tak, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Jest nowoczesny, ale jednocześnie bardzo ciepły i rodzinny.

Magazyn Design Alive

NR 9/2022 HOME

ZAMAWIAM

NR 9/2022 HOME

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 41 JESIEŃ 2022

Nietypowy kształt bryły w formie litery V tworzą dwa tarasy – jeden umiejscowiony od południowej strony, stanowiący przedłużenie salonu, natomiast z jadalni mieszkańcy wychodzą na patio północno-zachodnie z widokiem na rzekę. Mimo pozornej otwartości przestrzeni i bliskości ulicy obie strefy zaaranżowano tak, aby przechodnie nie widzieli, co dzieje się w środku.

– Ten projekt pokazuje, że na małych działkach można zrealizować nowoczesne i praktyczne projekty z różnorodnymi przestrzeniami dla domowników. Mimo że dom znajduje się tuż przy ulicy, to tworzy intymną przestrzeń dla jego mieszkańców – podkreśla Kamil Domachowski z pracowni IFA.

Dom ma 276 metry kwadratowe. Parter zaprojektowano w układzie otwartego studia, z którego wydzielono jedynie kameralny pokój nagrań w linii kuchni. Wyżej znajdują się pokoje dzieci, zaś samą górę domu przeznaczono dla rodziców.

Jasnym wnętrzom dodają wigoru liczne akcenty kolorystyczne – na przykład niebieska szafka magazynowa wypełniona wewnątrz czerwienią, bordowe kafle nad kuchennym blatem, kolorowe grzejniki, czerwona lodówka czy różniące się od siebie kanapy. Ciekawe są również schody, na których balustradzie przepleciono siatkę, powtarzając motyw wykończenia zewnętrznego, frontowego ogrodzenia.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowoczesna naturalność

Nowoczesna naturalność

Poznań | 29 listopada 2022

Aranżację 500-metrowego domu poświęcono nawiązaniom do pobliskiego lasu

Wyższy poziom ekologii

Wyższy poziom ekologii

Małe Kyšice | 25 listopada 2022

Innowacyjny dom w czeskim mieście Małe Kyšice eko-wzorem dla całego świata

Luksus życia rodzinnego

Luksus życia rodzinnego

Santa Monica | 23 listopada 2022

Dom w Santa Monica zbudowano wokół dziesięcioletniego drzewka oliwnego

W prostocie siła

W prostocie siła

Warszawa | 2 listopada 2022

Klasyczna forma i maksimum funkcjonalności. Odwiedzamy dom od MFRMGR Architekci