Niezwykłe tkaniny Gacy w Krakowie

Kraków | ŁP

10 listopada 2012 | Design | Ludzie | Styl życia | Wydarzenia |

„Aleksandra Gaca & Casalis – Przestrzeń w tkaninach” – taki tytuł nosi wystawa prac polskiej projektantki współpracującej z belgijską firmą Casalis, którą w dniach 16 listopada-18 stycznia będzie można oglądać w krakowskiej Metaformie. Patronem wydarzenia jest „Design Alive”.

„Aleksandra Gaca & Casalis – Przestrzeń w tkaninach” – taki tytuł nosi wystawa prac polskiej projektantki współpracującej z belgijską firmą Casalis, którą w dniach 16 listopada-18 stycznia będzie można oglądać w krakowskiej Metaformie. Patronem wydarzenia jest „Design Alive”.

Na zaproszenie studia Metaforma znanej projektantki Renaty Kalarus 16 listopada przyjeżdża do Krakowa Aleksandra Gaca, polska projektantka tkanin, mieszkająca w Holandii, a pracująca m.in. dla belgijskiej firmy Casalis. Po wystawie prac Toma Dixona, będzie to kolejna z organizowanych cyklicznie w Krakowie przez studio Metaforma prezentacja dorobku znanego i cenionego w świecie dizajnera.

Obecna na otwarciu Aleksandra Gaca – absolwentka Royal Academy of Art w Hadze, podzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat projektowania tkanin, wykorzystania ich w przestrzeni wnętrz prywatnych i publicznych. Jej zaawansowane technologicznie, unikatowe prace znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach od aranżacji wnętrz, przez modę, po wzornictwo przemysłowe.

Na wystawie zaprezentowane zostaną wykonane z trójwymiarowych tkanin pufy, poduszki i pledy z kolekcji Slumber oraz niezwykle dekoracyjne panele akustyczne pochodzące zarówno z oferty Casalis, jak i autorskiej kolekcji Aleksadry Gacy, której dystrybucją w Polsce zajmie się Metaforma. Będzie się można również zapoznać z prezentowanymi na ostatnich targach w Mediolanie nowościami firmy Casalis w tym, obok nowych wzorów dywanów, z czarno-białą odsłoną słynnych puf Bonet Bi z kolekcji Pello Weave.

Aleksandra Gaca (ur. 1969) ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. W wieku 22 lat wyjechała do Holandii, gdzie w roku 1997 ukończyła Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Hadze na kierunku Projektowanie tkanin i ubioru. Obecnie mieszka w Delft w Holandii, gdzie prowadzi autorskie studio projektujące m.in. dla Casalis i Hermèsa. Jej prace są regularnie prezentowane na targach i wystawach, gdzie wielokrotnie uhonorowano je międzynarodowymi nagrodami (Decosit Awards w Belgii, Neocon Awards w Stanach Zjednoczonych). Jej projekty były wykorzystywane nie tylko w kolekcjach firm produkujących tkaniny ale też kupowane przez różne muzea, takie jak Audax Textiel Museum w Tilburgu (Muzeum Włókiennictwa, Holandia).

Trójwymiarowe tkaniny to specjalność Aleksandry Gacy. Poszukując tkanych konstrukcji przestrzennych, stworzyła dla firmy Casalis kolekcję dekoracyjnych, paneli akustycznych Architextile. Akustyka bywa często bardzo wrażliwym punktem minimalistycznej architektury wnętrz. Odpowiedzią na te problemy stały się tkaniny 3D. Dzięki trójwymiarowej fakturze, pochłaniają fale dźwiękowe skuteczniej niż płaskie tkaniny i dlatego lepiej wyciszają otoczenie. Dodatkowo mają niepowtarzalne walory dekoracyjne. Tkaniny Architextile spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i znawców designu, czego odzwierciedleniem stały się liczne nagrody przyznawane projektantce za tą kolekcję. Wśród nich warto wymienić nagrodę zdobytą w tym roku, na jednym z najważniejszych festiwali wzornictwa w Europie – Dutch Design Week. Jury, któremu przewodniczył Hans Wijers, uhonorowało Architextile główną nagrodę w kategorii Best Professional Product. To prestiżowe wyróżnienie zbiegło się w czasie z nominacją Gacy do Design Alive Awards 2012.

Miejsce: Metaforma, ul. Lubelska 14. Kraków, budynek dawnej fabryki telefonów. Partnerzy: Casalis, Sanitec KOŁO, Belgijska Izba Gospodarcza, Chors.

Więcej: www.metaforma.pl, www.aleksandragaca.nl, www.casalis.be

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: