Niech żyje choinka!

Imponującą posiadłość Harewood House należącą do hrabiego i hrabiny Davida i Diane Lascelles wypełniła magia świąt w designerskim wydaniu.

Właściciele, a zarazem fundatorzy organizacji Harewood House Trust, mającej na celu utrzymanie zabytkowego zespołu budynku wraz z otaczającym go chronionym rezerwatem, w tym roku postanowili zaprosić 11 artystów z Yorkshire i nie tylko, do współpracy nad świąteczną wystawą dostępną dla zwiedzających XVIII-wiecznego obiektu. Dzięki ich niczym nieograniczonej kreatywności muzealne pokoje wypełniły designerskie choinki, każda w zupełnie innym stylu – charakterystycznym dla danego twórcy.

Zaproponowane przez artystów projekty swobodnie czerpią z archetypowej formy, łącząc ją z historią budynku oraz  różnorodnymi kontekstami kulturowymi.  Wielu projektantów pracowało z materiałami naturalnymi lub pochodzącymi z recyklingu.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Rezultatem są instalacje wykonane z poroża jelenia czy gałęzi, ale zobaczymy tu również odlew gipsowy przypominający iglicę pobliskiego kościoła, wieżę ze starych szklanych butelek, czy zupełnie wybiegającą poza utarte schematy jesionową ławę przyozdobioną pióropuszem z suszonych traw.

Wystawę „Long Live the Christmas Tree” można oglądać od 12 listopada do 5 stycznia 2023 roku w ramach standardowego biletu wstępu do muzeum.

Do twórców zaangażowanych w stworzenie wystawy należą: pracownia Swallows & Damsons, Phoebe McElhatton, Juli Bolaños-Durman, Meriel Hunt, Andy Singleton, Ashley Karrell, pracownia Galvin Brothers, Simon Costin, Hughbon Condor oraz Yasemen Hussein. Wystawę uzupełniają także filmy i pejzaże dźwiękowe przygotowane przez Operę North we współpracy z Martinem Greenem, stanowiące próbę uchwycenia ducha świąt.

Harewood House powstał w latach 1759-1771 z inicjatywy Edwina Lascellesa, pierwszego barona Harewood. Główna posiadłość wraz z otaczającymi ją zabudowaniami i terenami zielonymi jest zarządzana przez fundację Harewood House Trust i pozostaje otwarta dla publiczności przez większą część roku.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Świąteczne aranżacje


Annie Sloan

| 22 grudnia 2019

Świąteczne aranżacje projektantki w wielu odsłonach