Najmniejsza pralka świata [wideo]

Andre Fangueiro to absolwent Superior School of Arts & Design w Porto i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kilka miesięcy temu założył w Holandii Studio Lata tworzące produkty jutra. Teraz wraz z Leną Solis zaprojektował Dolfi – najmniejszą pralkę świata.

Małe urządzenie przypominające kształtem mydło, wrzucamy do miski bądź umywalki pełnej wody. Oczywiście, wcześniej umieszczając tam zabrudzone ubranie oraz niewiele detergentu. Następnie dzięki ultradźwiękom, cząsteczki brudu zostają rozbite. Do wykorzystania fal dźwiękowych zainspirowały twórców delfiny, uznawane za najinteligentniejsze zwierzęta na świecie, które komunikują się ze światem właśnie w ten sposób.

vimeo.com/114904939

Na uwagę zasługuje też aspekt ekologiczny – w ciągu 30-minutowej czynności, Dolfi zużywa 80 razy mniej energii niż zwykła pralka. Do tego jest poręczny, mieści się w plecaku czy torebce. Nie niszczy struktury odzieży, pozwalając tym samym na wyczyszczenie nawet najdelikatniejszych materiałów takich jak: jedwab, kaszmir czy koronki.

Obecnie projekt znajduje się w fazie finansowania społecznościowego. Jego premiera przewidziana jest na sierpień. Fangueiro żartuje, że kolejne wyzwanie to myjka ultradźwiękowa działająca bez użycia detergentów.

Więcej na: www.dolfi.co, www.studiolata.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: