Planujecie już wakacje? Podpowiadamy, w który zakątek świata się wybrać i gdzie się zatrzymać. Oto najciekawsze – według dziennikarzy „Design Alive” – hotele na świecie otwarte w 2014 roku.
SP34, Kopenhaga (Dania), www.brochner-hotels.dk
Hotel umieszczony w starej łacińskiej dzielnicy duńskiej stolicy. Kiedyś skrywał banalne wnętrza jednego z pensjonatów. Obecnie to 118 pomieszczeń opartych na minimalistycznym wystroju, w których rządzą skóra, drewno i skandynawskie klasyki meblarskie.
Ace Downtown, Los Angeles (Stany Zjednoczone), www.acehotel.com
Hotel ulokowano w wybudowanym na potrzeby studia filmowego gotyckim budynku z 1927 roku w samym sercu Broadway’u. Jednak to nie tylko 182 pokoje przyciągają chętnych do pobytu w odrestaurowanym obiekcie. Na szczególną uwagę zasługuje ogromna sala teatralna z 1600 miejsc zdobiona milionami lusterek i sztukateriami.
The Temple Hotel, Pekin (Chiny), www.thetemplehotel.com
Z ponad 600-letniej świątyni buddyjskiej projektanci wykreowali ekskluzywny hotel. We współpracy z Instytutem Wzornictwa w Pekinie, który czuwał nad ochroną tego zabytku kultury, do wiekowych wnętrz dodali nowoczesne akcenty. Autentyczność miejsca potwierdzają zrewitalizowane mury czy zachowane drewno i okładziny. A wielbiciele sztuki współczesnej odnajdą wiele dzieł w prywatnej galerii hotelowej.
Thompson, Chicago (Stany Zjednoczone), www.thompsonhotels.com
Panorama Chicago i Wielkich Jezior prosto z okien apartamentów. Przestronne pokoje zaprojektowano w palecie barw jesiennych, stąd też pełno w nim brązów, czerwieni oraz żółci. Nie zapominajmy o klasycznej czerni. Natomiast tekstylne wykończenia mebli to zasługa weluru.
The Line Hotel, Los Angeles (Stany Zjednoczone), www.thelinehotel.com
Położony między Beverly Hills a Hollywood. W tym wywodzącym się z 1964 roku budynku oczyszczono całą przestrzeń. Teraz klimatu dodają pozostawione w stanie surowym betonowe mury, które niemal przypominają naścienne dekoracje. Wyraziste dodatki w barwach wibrującego oranżu ocieplają hotelowy postindustrializm.
Metropolitan by Como, Miami Beach (Stany Zjednoczone), www.comohotels.com
Miejska nowoczesność w stylu art déco. Nazywany najsubtelniejszym wśród drapaczy chmur budynek wybudowano w 1939 roku. Jego 74 pomieszczenia zachwycają użyciem pastelowych barw – od mięty po pudrowy róż. A wszystko spajane bielą wszechobecnych marmurów.
Hotel Hotel, Canberra (Australia), www.hotel-hotel.com.au
Efekt kooperacji projektantów, artystów, rzemieślników i marzycieli, którzy postawili na zrównoważony rozwój. Ważnym elementem jest okoliczna natura – górskie widoki czy pobliskie jezioro. Wśród 68 pokoi, znajdziemy 37 apartamentów, tzw. Ikon designu.
Park Hyatt, Wiedeń (Austria), www.vienna.park.hyatt.com
Elegancki przepych – tak najkrócej można określić ten hotel. Ulokowany na największym i najstarszym placu wiedeńskim, Am Hof, niegdyś stanowił siedzibę banku. 143 zmodernizowane pomieszczenia mieszkalne to połączenie nowoczesności, klasycystycznego blichtru i lokalnych akcentów.
Hôtel Eugène en Ville, Paryż (Francja), www.eugeneenville.fr
Swą nazwę zawdzięcza Eugeniuszowi Sue. Postać pisarza zainspirowała projektantów do odtworzenia stylistyki czasów, w których żył. W 66 pokojach nowoczesne wzornictwo łączy się z charakterystyczną dla francuskiej bohemy dziewiętnastego wieku scenerią – mocny błękit paryski, ornamentacyjne tapety czy mosiężne akcesoria.
Les Haras, Strasburg (Francja), www.les-haras-hotel.com
Dawna królewska akademia jeździecka. Od 1922 roku zakwalifikowana jako zabytek pełniła także funkcję stadniny koni. 55 pokoi zachowało charakter miejsca, głównie poprzez użycie jako dominujących elementów skóry i drewna. Nas zachwyciła falista klatka schodowa ukształtowana z giętej sklejki prowadząca do strefy gastronomicznej.
Portret Firenze, Florencja (Włochy), www.lungarnocollection.com
Na samym brzegu toskańskiej rzeki Arno potomkowie szewca gwiazd Hollywoodu, Salvatore’a Ferragamo, umieścili hotel, w którym można poczuć się jak w prawdziwej włoskiej rezydencji. Eklektyczne wnętrza wypełniają klasycystyczne meble, marmurowe zdobienia, mosiężne elementy i ponad 400 dzieł sztuki. A z ich okien obowiązkowy widok na Most Złotników.
Waldorf Astoria, Amsterdam (Holandia), www.waldorfastoria3.hilton.com
Zabytkowa, bo pochodząca z siedemnastego stulecia kamienica. Przed nią słynny Kanał Herengracht. A w okolicy eleganckie, będące wizytówką Amsterdamu, budynki. Tam powstał hotel Waldorf Astoria. Twórcy nie zapomnieli o proweniencji obiektu – do dyspozycji gości zostawiając salę w stylu rokoko z oryginalnymi dekoracjami i malarstwem prosto z XVIII wieku.
Ham Yard Hotel, Londyn (Wielka Brytania), www.firmdalehotels.com
Reprezentant typowego stylu brytyjskiego. Otwarty w połowie ubiegłego roku zachwyca nieszablonową mieszanką barw i faktur użytych w wystroju 91 pokoi i apartamentów. Na główną atrakcję wyznacza stylizowaną na lata 50., z których pochodzi, kręgielnię.
Memmo Alfama, Lizbona (Portugalia), www.memmoalfama.com
Ikoniczna dzielnica stolicy Portugalii. Wąskie, kręte uliczki to pozostałości po mauretańskich czasach. Wśród takiego entourage’u w budynku datowanym na XIX wiek stworzono stonowany hotelowe przestrzenie. Właściciele stawiają na lokalność, podkreślają historię Lizbony, opowiedzą historię miasta, zaproszą na degustację specjałów i win, a także zapewnią odpowiedni klimat do odpoczynku przy portugalskiej muzyce.
Hotel Poziom 511, Podzamcze, (Polska), www.poziom511.com
Nazwa tego miejsca pochodzi od położenia obiektu – 511 m n.p.m. Przebudowane schronisko turystyczne oraz nowo dobudowane skrzydło mieszczą się na szczycie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Hotel oferuje 22 pokoje rozlokowane na sześciu kondygnacjach. Z kolei główną rolę w wystroju pełnią skały wapienne.