Nagrody za lepsze jutro (wideo)

Kopenhaga | MAN

14 września 2013 | Design | Ludzie | Rzeczy | Styl życia | Wideo | Wydarzenia |

Pod koniec sierpnia rozstrzygnięto jeden z najważniejszych światowych konkursów – duński Index. To tam liczą się rozwiązania, które naprawdę poprawiają jakość życia na całym świecie. Twórców każdego z wyróżnionych projektów nagrodzono czekiem na 100 tys. euro. Do 29 września najlepsze projekty można oglądać na wystawie w Kopenhadze.

Na organizowany w cyklu biennale konkurs zgłoszono ponad 1000 propozycji z 73 krajów świata. Do finałowej rozgrywki zakwalifikowano 59 projektów. Spośród nich jurorzy wybrali piątkę laureatów, które najpełniej oddają najważniejszą ideę konkursu – poprawę życia ludzi na wszystkich kontynentach.

3bmw.jpg

Smart Highway (kategoria Wspólnota) – powstały w Holandii system informacyjny na drogach przyszłości. Jego twórca – Daan Roosegaarde – wyszedł z założenia, że choć poruszamy się coraz „inteligentniejszymi” samochodami, to drogi wciąż pozostają daleko w tyle, będąc najczęściej informacyjną pustynią. Jego system miałby komunikować wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące warunków drogowych i atmosferycznych. Zmianom podlegałaby nawierzchnia, wysyłając sygnały uczestnikom ruchu, zmieniając barwę czy otrzymując odpowiednie oświetlenie – To nie jakaś zabawna idea, lecz projekt mówiący o przyszłości dróg i konieczności zmian właśnie w takim kierunku – przyznał Nille – Juul Sørensen, juror konkursu. Ten projekt zwyciężył również w głosowaniu internautów.

Fresh Paper (kategoria Dom) – arkusz papieru umożliwiający przechowywanie produktów czterokrotnie dłużej niż dzieje się to obecnie. To rozwiązanie (autorzy: Kavita Shukla i Fenugreen) ma ograniczyć ilość odpadów spożywczych, które w każdym roku trafiają po prostu na wysypiska. i jak wyliczają specjaliści – ponad miliard ludzi na całym świcie nie ma dostępu do urządzeń chłodniczych, służących do przechowywania produktów rolnych, a co za tym idzie, nie są w stanie dłużej przechowywać pożywienia. Fresh Paper skupia się więc na przechowywaniu żywności a nie zwiększaniu jej produkcji. – Ten projekt to połączenie nie tylko nowoczesnego myślenia z tradycją oraz wiedzą przemysłową, ale też propozycja dostępna właściwie każdemu konsumentowi – uzasadnia juror Patrick Frick.

The Natalie Collection (kategoria Ciało) – urządzenia medyczne zmniejszające śmiertelność podczas porodu. Pomysł norweskiej marki Laerdal Global Health ma w przyszłości ratować setki tysięcy istnień na całym świecie. Kolekcja składa się z trzech urządzeń: NeoNatalie Suction, NeoNatalie Newborn Simulator oraz MamaNatalie Birthing Simulator, umożliwiających interaktywną naukę i praktyczne szkolenie przedporodowe. – Pilot nie poleci samolotem bez odpowiedniego szkolenia, dlaczego więc w sytuacji porodu miałoby być inaczej – przekonuje Ravi Naidoo z konkursowego jury.

Copenhagen Climate Adaptation Plan (kategoria Wspólnota) – system reagujący na zmiany klimatyczne. Jego twórcy są przekonani, że podlegamy już poważnym zmianom klimatycznym, objawiającym się nie tylko atakami tsunami czy niespodziewanymi gigantycznymi ulewami. Ten projekt ma przygotować duńską stolicę na zmiany klimatyczne i minimalizować potencjalne szkody z nich wynikające, ostrzegać i reagować w sytuacji, gdy zaczynają panować nietypowe warunki oraz stosować profilaktykę infrastruktury, by w efekcie ograniczyć szkody a także zakłócenia w ruchu.

Raspberry Pi (kategoria Nauka i Zabawa) – komputer za 25 dolarów. Projekt przygotowany przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge to niewielki komputer, który może być przez ludzi na całym świecie. Raspberry Pi staje się odpowiedzią na stale rosnącą digitalizację przy jednoczesnym, wciąż niewielkim wykorzystaniem wiedzy technologicznej. Naukowcy przypominają, że wciąż wiele osób na co dzień korzystających z komputera nie potrafi w pełni wykorzystywać jego możliwości (n.p. tworzyć najprostszych stron internetowych).

Więcej: www.designtoimprovelife.dk

Smart Highway on CNN from INDEX: Design to Improve Life® on Vimeo.

FRESHPAPER, INDEX: AWARD 2013 FINALIST (CNN vignette) from INDEX: Design to Improve Life® on Vimeo.

The Natalie Collection, INDEX: AWARD 2013 FINALIST (CNN vignette) from INDEX: Design to Improve Life® on Vimeo.

Copenhagen Climate Adaptation Plan from INDEX: Design to Improve Life® on Vimeo.

RASPBERRY PI, INDEX: AWARD 2013 FINALIST (CNN vignette) from INDEX: Design to Improve Life® on Vimeo.

no images were found

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

Polsko-norweski dom

Polsko-norweski dom

Oslo | 14 grudnia 2023

Odwiedzamy dom, który zaprojektowało polsko-norweskie małżeństwo Kvistad