Na tropie patogenów

| MAC


23 września 2011 | Rzeczy

Choć czujemy się zdrowo i nic nam nie dolega, wciąż w naszym najbliższym otoczeniu krążą miliardy drobnoustrojów. Część z nich, wywołujących choroby, chętnie zamieszkuje nasze organizmy.

Choć czujemy się zdrowo i nic nam nie dolega, wciąż w naszym najbliższym otoczeniu krążą miliardy drobnoustrojów. Część z nich, wywołujących choroby, chętnie zamieszkuje nasze organizmy.

Dwójka projektantów: Susana Soares i Mikael Metthey stworzyło zestaw delikatnych urządzeń do przechwytywania i analizowania zarazków, które znajdują się w naszym najbliższym sąsiedztwie. A właściwie są już u nas. Projektanci uświadomili sobie bowiem już pewien czas temu, że właśnie dość regularnie badanie organizmu może z odpowiednim wyprzedzeniem przewidzieć nadejście kolejnych pandemii. Zagrożenia współczesności sprawiają, że takie zjawiska są coraz częstsze, a nasza rzeczywistość może wkrótce przypominać stan chronicznego badania bądź też kontroli stanu zagrożenia.

Zestaw zaprojektowany przez Susanę Soares i Mikaela Metthey nosi zresztą nazwę Pathogen Hunter, i przypomina bardzo delikatne elementy botaniczne. Odróżniają się wyraziście od chromowanych urządzeń, które na co dzień służą w tych celach medycznych. W zestawie skorzystamy zarówno z przyrządów do pobierania próbek śliny, jak i włosów czy skóry, gdzie mogą pomieszkiwać atakujące nas drobnoustroje chorobotwórcze. Ale także możemy pobrać próbki z przedmiotów, które nas otaczają, jak klamki, krany, bramki w metrze.

Koncepcja Pathogen Hunter powstało we współpracy z Wydziałem Technologii na Uniwersytecie w Newcastle. Projektanci marzą o tym, by ich wykonane z tworzyw urządzenia były wyposażone w czujniki, które od razu informowałyby o jakimkolwiek chorobotwórczym zagrożeniu. Naukowcy z Newcastle przyznają, że taka technologia będzie dostępna nie wcześniej niż za 5 lat.

Więcej: www.susanasoares.com

Powiązane artykuły: