Na fali harmonii

Ciepło i z umiarem. Ta przestrzeń koi i wprowadza do życia harmonię. Właśnie tak mieszka architektka wnętrz Magdalena Gajda prowadząca w Krakowie pracownię Gaja Architektura Wnętrz.

Bazą aranżacji stały się naturalne materiały ze znaczącą przewagą jasnego drewna. Aby ją nieco ożywić architektka zdecydowała się wprowadzić również motyw wody, przejawiający się w postaci beży wpadających w odcienie szarości, bieli i odcieni niebieskiego. W wielu miejscach zauważymy także powtarzające się linie prowadzone po łuku, nawiązujące do fal oceanu.

– Do zaprojektowania takiego wnętrza zainspirowały mnie moje podróże po krajach śródziemnomorskich. Bardzo dobrze czuję się w surowych wnętrzach z miękkimi dodatkami. Mieszkanie urządzone w takim stylu to dla mnie azyl. Wtedy odpoczywam od miejskiego hałasu, wyciszam się i relaksuję – mówi Magdalena Gajda.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Szczególnie dużo uwagi architektka przyłożyła do tego, aby wszystkie materiały wykorzystane do stworzenia aranżacji na 55 metrach były naturalne.

– Te materiały oddychają, sprawiają, że przestrzeń jest bardziej harmonijna i dodają energii – tłumaczy. – W tak wykończonych wnętrzach bardziej odpoczywamy, chronimy się przed nadmiarem bodźców zewnętrznych. Pamiętajmy, że człowiek najlepiej wypoczywa z naturą.

W salonie, połączonym z otwartą kuchnią, główną rolę odgrywa sofa polskiej marki Befame skomponowana z fotelem Lungo. Znajdujący się tuż obok, w części jadalnej, drewniany stół oraz krzesła wykonane w stylu vintage zapraszają do długich rozmów z przyjaciółmi. Na szczególną uwagę zasługuje tu jednak kuchnia. Wzrok przyciąga frezowany front wyspy kuchennej oraz niebieskie, ręcznie wykonane płytki z pracowni CahaArt.

Z salonu do sypialni prowadzą szklane, przesuwne drzwi. W tej części mieszkania śródziemnomorska swoboda ustępuje surowości stylu japandi, wszystko po to, aby można się było jeszcze lepiej wyciszyć i medytować. Ciekawym zabiegiem jest tu m.in. pokrycie ścian tynkiem glinianym, z którym harmonijnie komponują się lniane dodatki.

W ostatnim z pomieszczeń, łazience, króluje prostota, na którą składa się połączenie płytki kamiennej z drewnem. Finezyjną nutę wprowadza jedynie łukowaty detal szafki pod umywalką i lampy przypominające krople wody.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Przestrzeń osobista

Przestrzeń osobista

Kraków | 13 czerwca 2023

Magia luster w krakowskim mieszkaniu projektantki i scenografki Natalii Horak